LPTA: ir pēdējais brīdis samazināt PVN pārtikai

Energoresursu inflācijas cunami, kas jau vairākus mēnešus plosās Latvijā, ir veicinājis strauju ražotāju cenu kāpumu arī pārtikai. Faktiski nav tādu ražotāju un piegādātāju, kas jau atkārtoti nevērstos pie tirgotājiem ar prasību celt to ražoto pārtikas produktu cenas. Pievienotās vērtības nodokļa(PVN) likmes samazināšana piena, gaļas, graudaugu un citiem pārtikas produktiem ir efektīvākais risinājums, lai līdzsvarotu cenu kāpumu, padarītu pārtiku pieejamāku Latvijas iedzīvotājiem un stabilizētu ģimeņu budžetu šajos grūtajos laikos.

Vidēja izmēra vietējie ražotāji tirgotājiem aizvien biežāk sūta ne vien pieteikumus par cenu celšanu, bet arī brīdinājumus par darbības pārtraukšanu. Pieticīgi aprēķini liecina, ka Latvijas pircēji jau tuvākajā laikā varētu pazaudēt ap 30 iemīļotu vietējo ražotāju, savukārt tūkstošiem šo uzņēmumu darbinieku – darba vietas un ieņēmumus ģimenēm. Lai mazie un vidējie Latvijas pārtikas ražotāji saglabātu iedzīvotāju interesi par saviem produktiem iepriekšējā perioda līmenī, būtu jābremzē straujais cenu kāpums. Vienīgais veids, kā to operatīvi izdarīt, ir samazināt PVN, kas mazajiem un vidējiem Latvijas ražotājiem palīdzētu saglabāt pēc iespējas zemāku plaukta cenu un palielinātu konkurētspēju.

PVN samazināšana augļiem un dārzeņiem ir apliecinājusi, ka šāds solis dod iespēju pircējiem izvēlēties kvalitatīvākas preces un kāpina noieta iespējas ražotājiem. Samazinātā PVN likme plašākai pārtikas grupai palielinātu to vietējo ražotāju loku, kas varētu pārdzīvot šos grūtos laikus, un sekmētu Latvijas pārtikas produktu konkurētspēju arī pret lētākiem importa produktiem. Kamēr vien var atļauties, Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku Latvijas produktiem.

PVN pārtikai no 1. februāra atcels Polija. Daudzās citās ES valstīs PVN pārtikai ir samazināts jau sen, atstājot pozitīvu iespaidu uz cilvēku finansiālo stāvokli. ES valstīs vidēji par pārtiku mājsaimniecības tērē mazāk nekā 15% (Eurostat), kamēr Latvijas ģimenes – teju ceturto daļu jeb 23,3% visu savu ienākumu (CSB). Kaut vai uz laiku piemērojot samazinātu PVN likmi, tiktu ievērojami mīkstināta graujošā inflācijas ietekme ne vien uz pārtikas razošanas un pārstrādes nozari, bet arī uz Latvijas mājsaimniecībām.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar