Lieldienu galds: 3 svarīgas sastāvdaļas skaistam galda klājumam

Lai gan šogad Lieldienas aizvadīsim kopā tikai ar pašiem tuvākajiem, varam izmantot šo laiku kā iespēju izrauties no ikdienas rutīnas, radot svētku noskaņu mājās ar svinīgu galda klājumu. Redzot perfektos Lieldienu galda piemērus Instagram profilos, šķiet, ka ir nepieciešamas īpašas prasmes, izsmalcināta gaume vai jauni galda piederumi. Interjera dizainers atklāj, kā, sadalot galda klāšanas procesu dažos vienkāršos posmos, skaistu rezultātu var iegūt ikviens, turklāt izmantojot priekšmetus, kas ikdienā ir acu priekšā. Turpini lasīt un uzzini, kā to panākt.

  1. sastāvdaļa: galda tekstili

Vispirms novērtē sava galda un interjera stilu un atkarībā no tā izdomā, kādus galda tekstilus vēlies izmantot. Svētku sajūtu mājās vienmēr uzbur galdauts, taču mūsdienās arvien biežāk tiek izmantoti arī citi risinājumi. Moderna stila interjerā var izmantot galda celiņus, kas var būt jauns un akcents kopējam galda noformējumā. Vēl ir galda paliktņi, ko var lietot gan kopā ar galdautu, gan atsevišķi, liekot tos tieši uz galda. Tie būs glīti akcenti uz galda. Tāpat neatņemama sastāvdaļa ir arī auduma vai papīra salvetes.

“Galda paliktņi, kas gatavoti no dabiskiem izejmateriāliem, īpaši piestāv Lieldienu svinībām, kad galdu rotājam ar dabas veltēm, kas simbolizē dabas mošanos. Savukārt, izmantojot galda celiņus, var brīvāk spēlēties ar krāsām – tie maksā tikai pāris eiro, un ar tiem var panākt tādu noskaņu, kādu vien vēlies. Gada Pantone krāsas – dzeltena un pelēka – ir tieši piemērotas Lieldienu galda dekoriem, kombinējot galda celiņus, salvetes un citus piederumus. Visbeidzot – atkarībā no mājokļa interjera un esošajiem galda piederumiem visus tekstilizstrādājumus var likt kopā un dažādi izkārtot. Ieteicams izmantot ne vairāk kā 3–4 līdzīgas vai kontrastējošā krāsas,” stāsta IKEA interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus.

Viņš piebilst, ka tekstilizstrādājumu krāsa ietekmē kopējo noskaņu: balts galdauts izskatās oficiālāk, bet pavasarīgākai sajūtai var izmantot galda celiņus, salvetes un telpaugus. Savukārt neformālu, mājīgu, nostalģisku efektu var panākt ar tekstiliem dabā sastopamajos toņos, piemēram, dabiskā linu tonī – šāds noformējums varētu pat uzjundīt atmiņas par pavasara svinēšanu vecvecāku mājās. Košas krāsas galdauts, piemēram, dzeltens vai zaļš, būs rotaļīgāks akcents un atmodinās svētku sajūtu.

  1. sastāvdaļa: galda piederumi

Pirms sāc rotāt Lieldienu galdu, pavēro, kāda stila lampas, krēsli un galda piederumi ir tev mājās – galda noformējumam ir jāpieskaņojas kopējam interjeram. Lai panāktu lielisku efektu, šķīvjus un traukus, kas tev jau ir mājās, pietiek papildināt vien ar pāris jauniem akcentiem. Tā arī izdosies ietaupīt, jo, kombinējot tos, varēsi izveidot dažādas variācijas.

“Kā pareizi saskaņot krāsas? Ja galdauts ir krāsains, izvēlas vienkrāsainus, pieskaņotas krāsas šķīvjus. Ja galdauts un šķīvji ir vienā krāsā, akcentam izmanto jaunus, krāsainus deserta šķīvjus vai bļodiņas. Ja šķīvji ir balti, galdam krāsas piešķir ar košu galda celiņu un šķīvjus izrotā ar auduma salvetēm. Galda noformējuma odziņa var būt arī šķīvju un galda piederumu dekori. Padomājot par to, galda klājums atgādinās smalku restorānu. Starp citu, viena no 2021. gada tendencēm ir kombinēt sudraba un zelta krāsas galda piederumus,” norāda D. Rimkus.

Akcents galda klājumā var būt arī ēdiena pasniegšanas trauki. Piemēram, lai izveidotu mūsdienīga stila galda klājumu ar zelta detaļām, izsmalcināts akcents var būt zelta šķīvis. Ja mājokļa interjers un galda noformējums veidots šarmantā lauku mājas noskaņā vai izmantojot dabas materiālus, kopiespaidu labi papildinās bambusa trauki vai koka dēlītis.

  1. sastāvdaļa: rotājumi

IKEA interjera dizainers iesaka galda dekorus uz galda atstāt visu maltītes laiku un ēdienus uz galda likt pamazām, nevis visus uzreiz. Daļu no ēdieniem var novietot uz virtuves darba virsmas vai ratiņos.

Lai izveidotu galda svētku dekoru, nebūt nav jāpērk visi Lieldienu rotājumi. Daudzus no tiem var pagatavot mājās, izmantojot esošos vai papildinot ar dabas materiāliem. Interjera dizainers dalās ar dažām idejām un atgādina, ka reizēm labākā stratēģija ir – jo mazāk, jo labāk. Ieteicams izvēlēties vienu vai divus galvenos elementus, un ap tiem veidot kompozīciju Lieldienu noskaņas radīšanai.

  • Svētku galda galvenais priekšmets var būt ovāla, ar sūnām noklāta paplāte, kurā izkārtotas Lieldienu olas.
  • Prāvs pavasara ziedu pušķis vai plaukstoši koku zari būs lielisks akcents svinību galdā. Vēl viena ideja – lielo vāzi var piepildīt ar pavasara ziediņiem.
  • Ja mājās ir bērni, no salvetēm un olām var izveidot Lieldienu zaķus. Salveti saloka, aptin olai un vienā galā sasien, it kā veidojot zaķa ausis. Šādus rotājumus katram var likt uz šķīvja, lai radītu rotaļīgāku atmosfēru, kas tik ļoti piestāv Lieldienu brokastīm.
  • Ar rokām var pagatavot rotājumu, ko pavisam viegli pielāgot gandrīz jebkāda stila galda noformējumam – ar dabas materiāliem pildītas stikla vāzes. Tajās var likt sūnas, zarus, salmus, kaltētus ziedus, krāsainas olas – kas vien ienāk prātā.
  • Vieglākais rotājums, kam nekaitē laika zobs, ir mākslīgie ziedi un virtenes. Zaļu virteni var izklāt uz galda visā garumā, un nelielus mākslīgos ziedus var izkārtot glītos puķupodiņos. Mākslīgos ziedus var izmantot dažādos svētkos, un tie vienlīdz labi izskatās jebkurā gadalaikā.
  • Galdautam, šķīvjiem vai citiem dekoriem pieskaņotas, glīti salocītas salvetes, kas sasietas kopā ar zariņiem būs izsmalcināts, niansēts rotājums, ko var pieskaņot jebkāda stila galda noformējumam.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar