Lai uzlabotu dzemdes kakla vēža skrīninga aptveri, sievietes tiek aicinātas dalīties pieredzē

Katru gadu Latvijā no dzemdes kakla vēža mirst vairāk nekā 100 sieviešu – procentuāli gadā tie ir 50,9% no visām sievietēm ar dzemdes kakla vēža diagnozi. Šis ir sliktākais rādītājs Baltijas valstīs. Turklāt arī atsaucība Latvijā uz dzemdes kakla vēža skrīningu ir zemākā Baltijā – tikai 35,1% sieviešu izmanto iespēju veikt valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi. Lai izvērtētu nepieciešamos uzlabojumus vēža skrīninga programmai un veicinātu skrīninga aptveri, sievietes tiek aicinātas dalīties savā pieredzē, aizpildot anketu par dzemdes kakla skrīningu Latvijā. 

Dzemdes kakla vēzis Latvijā ir otrs izplatītākais vēža veids pēc krūts vēža sievietēm reproduktīvajā vecumā. Diemžēl statistika ir skaudra visās Baltijas valstīs – katrā ik gadu dzemdes kakla vēža diagnoze tiek uzstādīta vairāk nekā 800 sievietēm. Gada griezumā mirstības no dzemdes kakla vēža rādītāji visaugstākie ir tieši Latvijā, sasniedzot 50,9%. Lietuvā no šīs slimības ik gadu mirst 46,8%, bet Igaunijā – 31,6% sieviešu ar uzstādītu diagnozi. Kopumā Baltijā atsaucība uz valsts apmaksātu dzemdes kakla skrīningu ir zem 50%. Taču tieši Latvijā tā ir kritiska – vien 35,1% uzaicinājumu saņēmušo sieviešu vecuma grupā no 25 līdz 69 gadiem izmanto iespēju pārbaudīties. Savukārt pārējās Baltijas valstīs situācija ir labāka – Lietuvā valsts apmaksātu skrīningu pērn veica 52% sieviešu vecuma grupā no 25 līdz 60 gadiem, savukārt Igaunijā 50,6% vecuma grupā no 30 līdz 65 gadiem. 

Likumsakarīgi, ka Latvijā, kur dzemdes kakla vēža skrīninga aptvere ir viszemākā, Pasaules Veselības organizācijas statistika uzrāda Baltijas valstu starpā visaugstāko mirstību. Savukārt Igaunijā, kur profilaktisko pārbaudi veic teju puse no aicinājumu saņēmušajām sievietēm, mirstība no šī vēža veida ir ievērojami zemāka. Medicīnas eksperti uzsver, ka tas nav nejauši, jo neregulāra skrīninga veikšana vai izvairīšanās no tā bieži vien kavē iespēju atklāt dzemdes kakla vēzi agrīnā formā. Latvijā bieži vien mēdz uzskatīt, ka pat agrīnā formā konstatēts vēzis ir teju vai nāves spriedums, taču medicīnas pārstāvji norāda, ka tā nav. Dzemdes kakla vēzis ir ārstējams, jo īpaši pie laicīgas diagnostikas. Regulāra dzemdes kakla skrīninga veikšana ļauj savlaicīgi atklāt ne vien diagnozi, bet arī jebkādas pirmsvēža izmaiņas, tādējādi padarot ārstniecību ievērojami vieglāku. 

Būtiski uzsvērt, ka no šā gada dzemdes kakla vēža skrīninga programmā tika veikti uzlabojumi, kas veicināja pārbaudes precizitāti. Tā rezultātā turpmāk sievietes tiks aicinātas veikt dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi ik pēc 5 gadiem, nevis 3, kā tas bija iepriekš.  Taču, lai šo izmaiņu rezultātā sievietes neizlaistu nevienu nepieciešamo skrīninga vizīti, ir iespējams, ka ginekologs pārejas posmā noteiks pārbaudes biežumu. Līdz ar to ir svarīgi paļauties uz savu ārstu.

Lai noskaidrotu efektīvākos skrīninga aptveres veicināšanas pasākumus, sievietes Baltijā tiek aicinātas dalīties savā dzemdes kakla vēža skrīninga pieredzē, aizpildot Veselības aprūpes kompānijas “Roche” izveidotu aptaujas anketu. 

“Dzemdes kakla vēzis ir pilnībā novēršams. Mums ir visas zināšanas un instrumenti, lai sievietēm no šīs slimības vairs nenāktos mirt. Veiksmīga valsts skrīninga programma, kas balstīta uz savlaicīgu diagnostiku un citām profilaksi veicinošām metodēm, ir būtiska dzemdes kakla vēža izkaušanā. Mēs vēlamies palīdzēt un kopīgi izveidot efektīvu veselības sistēmu, tāpēc aicinām sievietes dalīties pieredzē, lai kopā ar nozares profesionāļiem atbalstītu katras sievietes vēlmi būt veselai. Šie apkopotie dati tiks izmantoti, lai veicinātu skrīninga programmas efektivitāti, un vienlaikus šī aptauja kalpos kā atgādinājums ikvienai sievietei Latvijā, Lietuvā un Igaunijā par skrīninga programmas nozīmīgumu,” saka Dalimils Zureks, “Roche” diagnostikas departamenta vadītājs Baltijas valstīs. 

Saņemtie dati tiks izmantoti, lai izprastu sieviešu motivāciju piedalīties dzemdes kakla vēža skrīningā, līdz ar to varēs secināt, kā veicināt motivāciju un ieradumu atsaukties aicinājumam uz pārbaudi. Rezultāti tiks prezentēti un izvērtēti “Roche” organizētā nozares profesionāļu konferencē “Roche Women’s Health Day” 26. novembrī Rīgā.

Saite uz aptaujas anketu: https://womantowoman.lv/ 

Foto: canva.com

TOP Komentāri

avatar