Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem

Locītavu un muskuļu veselības saglabāšana ir mērāma visas dzīves garumā. „Mēness aptieka” ar augustu aizsāk divu mēnešu projektu, lai Latvijas iedzīvotājiem aktualizētu izpratni par ikdienas paradumiem, aktivitātēm un profilaktiskiem pasākumiem, kā arī iespējamo farmaceitiskās aprūpes atbalstu locītavu un muskuļu veselībai.

Augusts ierasti Latvijā ir sportisks mēnesis, kad pludmalēs un sporta kompleksos vērojamas gan amatieru un atpūtnieku, gan profesionālu spēlētāju vienības pludmales volejbolā, basketbolā, futbolā, tenisa, badmintona un citu sporta veidu entuziasti ģimeniskā un draugu lokā. Šogad pēc karsti saulainajām vasaras dienām, aktīvāki kļūst skrēji un nūjotāji.

Pieci biežākie locītavu sāpju iemesli

1) novecošana – ar gadiem locītavas dabiski nolietojas un, pieaugot vecumam, liek par sevi manīt;

2) aptaukošanās – liekais svars locītavām rada lielāku slodzi;

3) mazkustīgs dzīvesveids – ir jākustas, jo tieši kustību laikā skrimslī vislabāk notiek vielmaiņas procesi;

4) profesionālais sports – locītavas ikdienā ir intensīvāk noslogotas, sportisti biežāk gūst traumas;

5) locītavu mehāniski bojājumi vai pārslodze.

Kas rodams aptiekā

„Mēness aptiekās” ir pieejams plašs produktu klāsts muskuļu un locītavu veselībai, ko projekta „Kamēr lokans, tikmēr jauns!” laikā iedzīvotāji varēs saņemt ar papildu farmaceitiskās aprūpes iespējām, izmantojot plašo un izdevīgo „Mēness aptiekas” piedāvājumu visā Latvijā. Rūpējoties par vajadzīgo produktu pieejamību, „Mēness aptiekā” vairākās ar muskuļu un locītavu veselību saistītās produktu grupās ir īpaši samazinātas cenas*.

Individuāla noslodze locītavām un muskuļiem

Par locītavu un muskuļu veselības profilaksi un riskiem „Mēness aptieka” kopā ar ārstiem aktīvi informēs Latvijas iedzīvotājus. Muskuļu un locītavu veselībai veltītās akcijas laikā augustā un septembrī būs arī izdevīgi nosacījumi būtisku izmeklējumu veikšanai sadarbībā ar Veselības centru apvienības un Centrālās laboratorijas mediķiem. Būt aktīviem aicinošais atgādinājums „Kamēr lokans, tikmēr jauns!” vēršas pie visiem Latvijas iedzīvotājiem, mudinot plānot aktīvu ikdienu, izmantot visas iespējamās sportiskās un aktīvās atpūtas iespējas, vienlaikus paturot prātā – locītavas un muskuļi ir jānoslogo atbilstoši katra individuālajām ķermeņa iespējām, jāsaudzē un slimības vai traumas gadījumā – jāārstē!

Atgādināt ir pamatoti

Ingars Burlaks, ģimenes ārsts:  „Ja ģimenē ir kāds skriešanas entuziasts, lielākoties vismaz līdzjutējos ir iesaistīti visi. Tas raksturīgi arī citiem sporta veidiem un ir labi. Pandēmija no telpām izvedusi dabā – parkos un sporta laukumos – vingrotājus, garāmejot visās Rīgas apkaimēs var vērot apņēmības pilnas grupiņas. Augustā turpinās ilgi gaidītās Olimpiskās spēles Tokijā, kurām sekos Paralimpiskās spēles, kas nevilšus rosina sportiskām aktivitātēm, būs arī Rīgas Maratons. Tādēļ arī no ģimenes ārsta redzējuma ir pamatoti un īstajā laikā atgādināt, ka tieši kustībā ir atslēga kaulu un muskuļu veselībai. Taču ikreiz, veicot fiziskās aktivitātes, svarīga piesardzība, lai neiedzīvotos traumās, kas var ietekmēt veselību visam turpmākajam mūžam.”

Nepārvērtēt sevi, lai netraumētu

Šobrīd pēc striktākiem ierobežojumiem pandēmijas laikā iegūtajā brīvībā aktīvi sportot un piedalīties arī nosacīti kolektīvās aktivitātēs, ir vērojama vēlme mesties iekšā par visiem 120 procentiem. “Šāda tendence zināmā mērā ir raksturīga visai mūsdienu sabiedrībai neatkarīgi no vecuma. Kā ārsts to novēroju savā kabinetā. Bieži vien sāpes locītavās ir saistītas tieši ar nepiemērotu fizisku slodzi. Uzsākot vai atsākot sportot, tiek pārvērtētas spējas, kas saistīts ar vēlmi ātrāk gūt vēlamo rezultātu. Tiek izraudzīta pārāk liela slodze – nepareizs treniņu ritms, laiks un neatbilstoša sagatavošanās. Vai arī tieši pretēji – problēmas rada izteikti mazkustīgs dzīvesveids, sēdošs darbs vai liekais svars. Tas viss var novest pie locītavu sāpēm un stīvuma, ko nevajadzētu ignorēt, bet meklēt ārsta palīdzību,”  saka traumatologs-ortopēds Veselības centru apvienībā un Aiwa Clinic Visams Rafaels.

Esam gatavi uzklausīt un konsultēt

Linda Fevraļeva, „Mēness aptiekas” farmaceite, aptiekas vadītāja, dalās ar aptiekā novēroto: “Aptiekā vērojam, ka mūsu klienti locītavu veselību bieži vien nav pietiekami novērtējuši  līdz brīdim, kad tā jau ir būtiski pasliktinājusies. Parasti problēmas parādās pēc 50 gadu vecuma un saglabājas uz mūžu. Tāpēc ir tik svarīgi tās neuzkrāt, būt kustībā, aktīviem un vienlaikus pat mazāko traumu gadījumā lūgt padomu un rūpēties par savām locītavām. Akūtu locītavu sāpju gadījumā var palīdzēt pretsāpju geli, ziedes, emulgeli vai krēmi, kuru sastāvā ir diklofenaks, vislabāk – diklofenaka nātrija sāls forma, aceklofenaks un ibuprofēns. Šīm aktīvajām zāļu vielām piemīt gan pretsāpju, gan pretiekaisuma darbība. Taču šos līdzekļus nedrīkst lietot ilgāk par divām nedēļām. Ja nav uzlabojuma, ir jākonsultējas ar ārstu. Savukārt, ja locītavas sāp pastāvīgi un ir kāda nopietna slimība – artrīts vai osteoartrīts – jācenšas kavēt tās gaitu un atvieglot izpausmes – ievērot veselīgu dzīvesveidu, mērenas fiziskas aktivitātes un uzņemt pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu. Vajadzības gadījumā, piemēram, ja ir liela fiziska slodze, uzturu var papildināt ar īpaši locītavu veselībai paredzētiem uztura bagātinātājiem. Par labākajiem risinājumiem mēs augustā un septembrī  kopā ar ārstiem informēsim un ik dienu esam gatavi farmaceitiskās aprūpes sarunai ar saviem klientiem.”

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar