Jūlijā dzīvot bija lētāk nekā jūnijā

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka jūlijā gada inflācija bijusi 2.9% apmērā, kas ir zemāk nekā šogad vidēji. Gan preču, gan pakalpojumu cenu kāpums ir nedaudz mazinājies, sasniedzot, attiecīgi 2.9% un 2.8%. Pakalpojumu cenām ir bijis mazākais pieaugums 2019. gadā. Gada inflācijas galvenie virzošie faktori bija pārtikas produkti, alkoholiskie dzērieni un tabaka, kā arī ar mājokli saistītu preču un pakalpojumu cenu kāpums. Degvielas cenas, globālo naftas cenu ietekmes rezultātā, ir samazinājušās.

Savu lomu pārtikas preču cenu kāpumā neapšaubāmi spēlē tādi faktori kā iepriekšējo gadu skaudrā graudu raža un cūku mēra izplatība pasaulē. Tādēļ gan miltiem un citiem graudaugiem, gan cūkgaļai ir novērojams straujš cenu kāpums. Savukārt, dārzeņu cenu augšana ir iepriekšējā gada nodokļu likmes samazinājuma veidotais bāzes efekts. Rezultātā pēc 2018. gada cenu krituma šogad dārzeņu un kartupeļu cenas pieaug.

Savādi varētu šķist, bet jūlijam, salīdzinot ar jūniju, ir raksturīga mēneša inflācija ar mīnusa zīmi. Šo parādību varam raksturot kā jūlija atlaižu un ražas laika sniegumu. Pateicoties jaunai ražai, cenas ir mazinājušās svaigajiem dārzeņiem un kartupeļiem. Apģērbu un apavu cenas ir piedzīvojušas ievērojamu kritumu sezonālo atlaižu dēļ. Savukārt, jauno gāzes tarifu dēļ cenu samazinājums skāris arī mājokļa izmaksas.

 

Laimdota Komare, Swedbank ekonomiste

Foto: ilusrtratīvs (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar