Jaunumi Rīgas ZOO lūšu dzīvē

10 gadus vecajam Rīgas zooloģiskā dārza lūsim Rubīnam, kurš, kopā ar lūseni Kamēliju, kopš 2013. gada, izaudzinājuši 10 mazuļus, nu pavērušās iespējas dibināt jaunas attiecības ar nepilnus trīs gadus veco lūsīti Dadzi, jo viņa ilggadējā dzīvesbiedre Kamēlija nosūtīta uz Poliju.

Dadzei, kas uz zoodārzu atvesta no Viļakas mežiem, Eiropas zoodārzos nav radinieku, kas šī lūšu pāra iespējamos pēcnācējus padarīs īpaši vērtīgus Eiropas lūšu sugas saglabāšanas projekta ietvaros. Savukārt Rubīna un Kamēlijas izaudzināto lūsēnu skaits nebrīvē nu ir kļuvis pietiekams. Apdraudēto sugu saglabāšana nebrīvē ir visai komplicēts process, kurš iekļauj arī “aprēķina laulības”,  bet tas nodrošina galvenā rezultāta sasniegšanu – daudzviet izzūdošas dzīvnieku sugas ģenētiski pilnvērtīgu saglabāšanu.

Latvijā Eiropas lūsis nav nekāds retums, taču lielā daļā Eiropas šie lielie kaķi ir izzuduši, vai arī to skaits dabā ir pavisam neliels, tāpēc šo plēsēju vairošanai nebrīvē ir pievērsta ļoti liela uzmanība un neradniecīgu, no savvaļas nākušu dzīvnieku, “ienākšana” zoodārzā ir notikums, kas uzlabo lūšu nebrīves populācijas kvalitāti. Lūsis Rubīns uz zoodārzu, kā no vecākiem noklīdis mazulis, tika atvests pirms desmit gadiem, un viņa 10 pēcnācēji nonākuši gan Polijā, kur ar Pasaules Dabas fonda atbalstu tiek realizēta lūšu atkalatjaunošanas programma, gan Somijā un citur. Nu Rubīnam ir jauns izaicinājums – nodibināt tuvas attiecības ar visai aušīgo Dadzi, kuru kā pusaudzi Viļakas mežizstrādātāji 2018. gada rudenī izcirtuma malā atrada nosalušu, novājējušu un nomaldījušos. Parasti Rīgas zooloģiskā dārza speciālisti pamatoti iesaka neiejaukties dabiskajos sugu izdzīvošanas procesos, taču šeit bija saredzams tiešs apdraudējums dzīvnieka dzīvībai. Dadze divus gadus nodzīvoja Rīgas zoodārza filiālē “Cīruļi”, netālu ko Kalvenes, un nu viņa atkal atgriezusies Rīgā.

Šobrīd priecē tas, ka abi lūši uzvedas mierīgi un to starpā nav konfliktu. Savvaļā lūši satiekas vien pārošanās laikā ziemā. Zoodārzā šo dzīvnieku attiecības veidojas citādāk, taču nemainās pārošanās laiks ziemā un mazuļu dzimšanas laiks pavasara beigās – vasaras sākumā. Tātad – Rubīnam un Dadzei ir vēl daudz laika vienam otru iepazīt. Un apmeklētājiem arī – ir laiks pavērot, kā lūši sudrabpelēko ziemas kažoku nomaina uz brūnganrudo vasaras tērpu.

“Putnu dienas” turpinās

31.martā plkst. 11.00 Brāļu kapos darbu sāks improvizēta “Dzeņa darbnīca”, kuras laikā, izlikšanai Brāļu kapu teritorijā, Latvijas jaunsargi no Rīgas zooloģiskā dārza dāvinātajām sagatavēm izgatavos 15 putnu būrus. Tā kā Brāļu kapu apsaimniekošanā principiāli netiek izmantoti insekticīdi un citi ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi, talkā tiek aicināti putni.

Savukārt iespēja iegūt savā īpašumā putnu būru sagatavju komplektu,  portālā “bezrindas.lv” iegādājoties īpašās  Rīgas zooloģiskā dārza ieejas biļetes “Zoodārza apmeklējums+ Būrītis zīlītēm”un “Zoodārza apmeklējums+ Būrītis strazdiem”, pagarināta līdz 11. aprīlim.

Foto & video: publicitātes

TOP Komentāri

avatar