HIV/AIDS Latvijā – pieminot mirušos, rūpējoties par dzīvo drošību

Sagaidot ikgadējo no AIDS mirušo piemiņas dienu*, kas ik gadu tiek atzīmēta maija trešajā svētdienā (šogad – 20. maijā) , Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem – biedrība “AGIHAS” un Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārs “Latvijas Infektoloģijas centrs” 16. maijā, plkst. 12.00 organizē jau par tradīciju kļuvušo svinīgo piemiņas brīdi – ziedu dobes izveidi centra teritorijā. Piemiņas brīdim sekos diskusija “HIV – šķēršļi ceļā uz sabiedrības drošību”.

Diskusijā sabiedrības drošības tēma HIV infekcijas kontekstā tiks aplūkota no dažādiem aspektiem, un tajā piedalīsies gan mediķi, gan valsts, nevalstiskā un akadēmiskā sektora pārstāvji, t.sk.,: Dr. Med. Inga Ažiņa, RAKUS stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja; Santa Līviņa, Latvijas Republikas Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore; Anda Ķīvīte, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docente; Hosams Abu Meri, Saeimas deputāts, Sabiedrības veselības apakškomisijas pārstāvis; Inga Upmace, biedrības ‘Baltijas HIV asociācija’ valdes priekšsēdētāja; Jāna Jēruma – Grīnberga, bīskape emeritus.

“AGIHAS” valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks: “Sabiedrības drošību HIV/AIDS izplatības kontekstā ietekmē daudzi faktori, tāpēc tās veicināšanā valstiskā, nevalstiskā un akadēmiskā partnerība ir ļoti būtiska. Esmu gandarīts, ka situācijā, kad HIV/AIDS izplatības ierobežošanas un šīs slimības kontroles jomā ir daudz jau izdarīts, bet vēl ir daudz kas paveicams, mēs, iesaistīto pušu pārstāvji, varam kopīgi apsēsties pie viena diskusiju galda, lai definētu galvenos šķēršļus sabiedrības apdraudējuma mazināšanā, kā arī HIV pacientu aprūpes uzlabošanā. Pirmreizēji diagnosticēto HIV pacientu skaita nepārtraukts pieaugums un HIV pacientu ‘profila’ maiņa – tā ir zīme, ka rūpēs par mūsu kolektīvo drošību pret HIV riskiem, mums jābūt īpaši vienotiem, izglītotiem un atbildīgiem.”

*Ik gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDS mirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šis pasākums – vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos – jau kopš 1983. gada apvieno 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs. Latvijā šo pasākumu jau kopš 2003. gada organizē un iedzīvina Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem – Biedrība “AGIHAS”, kas arī šogad turpina šo tradīciju, uzsverot šīs piemiņas dienas nozīmību un apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem, aicinot nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un sociālo integrāciju, kā arī pacientu dzīves kvalitāti, un atgādinot, ka šī infekcija ir mums līdzās un var skart ikvienu no mums.

Informāciju sagatavoja Andris Veiķenieks, AGIHAS valdes priekšsēdētājs

TOP Komentāri

avatar