Gadam sākoties, deflācija turpinās

2021.gada pirmais mēnesis ir nesis cenu līmeņa pieaugumu 0.4% apmērā, salīdzinot ar pagājušā gada decembri. Taču gada griezumā turpinās deflācija – janvārī cenu līmenis joprojām bija par 0.5% zemāks nekā pirms gada. Pandēmijas dēļ ieviestie ierobežojumi veicināja kritumu preču cenās, kas, salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazinājās par 1.4%. Tajā pašā laikā, pakalpojumu cenas pieauga par 1.5%.

Gadam sākoties, mēneša griezumā vidējo patēriņa cenu līmeni uz augšu virzīja transporta izmaksas ietekmējošās degvielas cenas. Salīdzinot ar decembri, tās palielinājās par 4.6%, taču degviela joprojām bija par 12.6% lētāka nekā pagājušā gada janvārī. Degvielas cenu Latvijā ietekmē pasaules naftas cena, kas janvārī kāpa Saūda Arābijas paziņojuma par ražošanas apjomu samazināšanu dēļ.

Janvārī pārmaiņas varēja novērot ar mājokli saistītajās izmaksās – augšupvērstas izmaiņas tika veiktas Latvijas gāzes siltumenerģijas tarifā, kamēr elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente tika samazināta. Izmaiņu rezultātā, salīdzinot ar decembri, ar mājokli saistītās izmaksas pieauga par 0.8%, kamēr gada griezumā cenu līmenis ir par 2.6% zemāks.

Salīdzinot ar decembri, sezonālo izpārdošanu dēļ apģērbu un apavu cenas samazinājušās par 5%, kamēr gada griezumā redzams 1.3% pieaugums. Te gan jāatzīmē, ka ierobežojumu ietekmē apgrūtināta ir arī datu vākšana par cenām. Apģērbu un apavu grupā bija vislielākais imputāciju īpatsvars – trūkstošie dati aizvietoti ar novērtējumu.

Tuvāko mēnešu laikā, visdrīzāk, varēs manīt inflācijas kāpumu mēnešu griezumā. Turpina kāpt pasaules pārtikas cenas, dzirdam par saspīlējumiem piegāžu ķēdēs, kas veicina izmaksu kāpumu. Februāra sākumā, pirmo reizi pēdējā gada laikā, pasaules naftas cenas  pārsniedza  60 dolāru par barelu, tādēļ skaidrs, ka arī degvielas cenas Latvijā turpinās kāpt.   Gada griezumā, straujāka inflācija būs vērojama pavasarī, kad šī gada cenas tiks salīdzinātas ar zemo cenu  līmeni 2020. gada pavasara mēnešos, ko noteica pandēmijas radītais šoks. Tālākajos mēnešos, ierobežojumiem tiekot mazinātiem, cenu kāpumu balstīs arī pieprasījuma vilnis un vēlme realizēt atlikto patēriņu. Pēc Swedbank prognozēm vidējā patēriņa cenu līmeņa pieaugums 2021. gadā kopumā sasniegs 1.5%

Foto: ilustratīvs (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar