Gada kopējā alga Latvijā ir palielinājusies vidēji par 5,5%

“Apjomīgajā pētījumā analizēti dati par vairāk kā 37 000 darbiniekiem no 200 organizācijām. Pusei (52,8%) darbinieku, kas veic līdzīgus pienākumus kā gadu iepriekš, mēneša pamatalga gada laikā nav mainīta, bet 0,3% darbinieku tā ir samazināta – dažos uzņēmumos izmaksu samazināšanas nolūkos un dažos mainot atalgojumu sistēmu uz agresīvāku mainīgās daļas proporciju. Savukārt 46,9% darbinieku šogad saņem lielāku pamatalgu par līdzīgu pienākumu veikšanu kā gadu iepriekš un vidēji pamatalgas pieaugums šiem darbiniekiem ir 6,3%,” pastāstīja SIA “Fontes Vadības konsultācijas” valdes locekle Inga Gleizdāne.

Mainīgās daļas pieaugumu ir sajutuši 71,0% darbinieku, un šiem darbiniekiem pieauguma apjoms gada kopējai algai ir bijis vidēji 8,5%, kamēr gandrīz katrs ceturtais (24.5%) darbinieks ir sajutis gada kopējās algas samazinājumu vidēji par -5,5%.

Mēneša un ceturkšņa prēmijas jau ierasti ir visbiežāk izmaksātā atalgojuma mainīgās daļas komponente (šogad kopumā saņēmuši 59,2% darbinieku). Pusgada vai gada prēmijas par iepriekšējā gada rezultātiem šogad kopumā nopelnīja 50,2% darbinieku, kas ir palielinājums salīdzinājumā ar 2014.gadu, kad pusgada vai gada prēmijas bija nopelnījuši 46,3% darbinieku.

Mēneša pamatalgas pieaugums Rīgā ir bijis nedaudz straujāks kā reģionos – attiecīgi 3,7% un 3,4%. Savukārt gada kopējā algā pieaugums bijis straujāks reģionos – 5,8%, kamēr Rīgā – 5,4%. Salīdzinot atalgojuma pieaugumu reģionos, straujākais pieaugums mēneša pamatalgā ir bijis Vidzemē – 3,9%, Kurzemē – 3,7%, Zemgalē – 2,8% un Latgalē – 2,3%. Gada kopējā alga visstraujāk pieaugusi Kurzemē un Zemgalē, proti – 6,9% un 6,2%.

Izmaiņas darbinieku skaitā ir nozīmīgs rādītājs, analizējot izmaiņas atalgojumā. Iepriekšējo divpadsmit mēnešu laikā 42% organizāciju palielināja darbinieku skaitu, savukārt 45% darbinieku skaitu samazināja. Līdz gada beigām 57% organizāciju plāno darbinieku skaitu nemainīt, 34% palielināt, savukārt 9% organizāciju plāno darbinieku skaitu samazināt.

2016. gadā 93% darba devēju plāno palielināt mēneša pamatalgu, 7% darba devēju neplāno izmaiņas mēneša pamatalgā. Neviena organizācija nav norādījusi, ka plāno mēneša pamatalgas samazinājumu. Prognoze nākamā gada mēneša pamatalgas pieaugumam ir 3,5%, kamēr gada kopējā atalgojumā organizāciju vadītāji prognozē vidēji 3,7% pieaugumu.

Lasi vēl

TOP Komentāri

avatar

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši