Digitālais eksperiments dizainā

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) profesionālā maģistra studiju programmas „Dizains”, profesionālā bakalaura studiju programmas „Interjera dizains”, kā arī pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” studenti, docētāju – RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra (FPLPC) laboranta Antona Paceja, programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” direktores Silvijas Mežinskas un programmas „Interjera dizains” direktores Diānas Apeles – vadībā gada griezumā eksperimentēja digitālās mākslas jomā, galarezultātā izstrādājot mākslinieciskus un funkcionālus gaismas objektus, tērpu un aksesuāru dizaina risinājumus.

Projekta sākumposmā izzinošas lekcijas studentiem par lāzertehnoloģiju rašanās pirmsākumiem un aktualitātēm mūsdienās vadīja Prof. PhD Ļubomirs Lazovs no Bulgārijas, RTA FPLPC vadošais pētnieks ar 40 gadu ilgu materiālu lāzerapstrādes pieredzi, publikāciju autors, disertāciju vadītājs. FPLPC vadītājs Dr.phys., Pāvels Narica  studentiem izskaidroja lāzertehnoloģiju pielietojuma lomu daudzās mūsdienu tautsaimniecības nozarēs.

Izmantojot lāzerapstrādes tehnoloģijas, docētāju vadībā tika veikti dažādi eksperimenti ar daudzveidīgiem materiāliem – plastikātiem, koksni, papīru, plastmasu, putuplastu, stiklu, tekstildrānām un dabīgo ādu. Galarezultātā izstrādātie darbi tika veidoti kā projekti, kā eksperimentāls process, veicot idejas teorētisku izpēti, lietojot grafiskās datorprogrammas, kā arī darbu realizācijā iesaistot nozares ekspertus – inženierus.

Digitālās mākslas projekts „European Connections in Digital Arts –EUCIDA” ir platforma starpdisciplināriem eksperimentiem, pētniecībai, kopīgu netradicionālu ideju attīstīšanai, jaunu darbu radīšanai. Būtisks ir fakts, ka darba vizuālais saturs ir rediģējams un var tikt atjaunots pēc nepieciešamības.

Izstādē „Digitālais eksperiments dizainā” skatāmi apģērba dizaineru tērpu un aksesuāru dizaina eksperimentālie rezultāti dabīgās ādas lāzermarķēšanā, veidojot dekoratīvu motīvu apģērbu kolekcijas „Uzmetums” materiālā, tekstildrānu un dabīgās ādas lāzergriešanā,  papildinot gan dekoratīvu, gan funkcionālu aksesuāru kompozicionālo risinājumu. Tāpat arī izstādē skatāmi bakalaura programmas „Interjera dizains” studentu izstrādātie gaismas objekti – gan grīdas gaismekļi, gan galda lampas, gan iekaramie gaismas ķermeņi. Gaismas objektu izstrādē  galvenokārt kā izejmateriāls tika izmantots plastikāts (akrils) baltā, melnā un caurspīdīgā krāsā un no koksnes materiāliem – saplāksnis dabīgā tonī. Visus projektā iesaistītos RTA dizaina studiju programmu studentus un docētājus vienoja eksperimentētāja gars gan dizaina jomā inženieriem, gan lāzetehnoloģiju jomā dizaineriem. Paldies par šo iespēju projekta „European Connections in Digital Arts –EUCIDA” vadībai, īpaši Intai Rimšānei, paldies par sadarbību RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra pētniekiem, kā arī visiem projektā iesaistītajiem interesentiem!  Nezināmā apgūšana – tā ir sava veida mākslas un zinātnes sintēze. Kāpēc lai tā nebūtu arī digitālā māksla?

RTA studentu darbu izstāde „Digitālais eksperiments dizainā” Lūznavas muižas izstāžu zālē muižas pagrabtelpās apskatāma līdz 13. jūnijam.

Foto: publicitātes (Māris Justs)

TOP Komentāri

avatar