Darbiniekiem jābūt iespējai piedalīties savas darba vides veidošanā

Mūsdienās birojs vairs nav tikai vieta, kur cilvēki veic savus darba pienākumus – tā ir nozīmīga vide, kas veicina komandas sadarbību, palīdz koncentrēties un nodrošina darbinieku vispārējo labbūtību. Arvien vairāk darba devēju Latvijā un visā Baltijā meklē veidus, kā radīt tādas biroja telpas, kas ne vien atbilst funkcionālajām vajadzībām, bet ir radošas un orientētas uz cilvēkiem. Darba vide ir būtisks faktors veiksmīgas komandas izveidē un organizācijas kultūras uzturēšanā, jo tā ļauj darbiniekiem sadarboties un demonstrēt sniegumu. Tajā pašā laikā arī elastība – iespēja strādāt gan klātienē, gan attālināti – joprojām ir ļoti svarīga, it īpaši tehnoloģiju nozarē, kur daudzos uzņēmumos šādas iespējas tiek nodrošinātas visiem vai vismaz daļai darbinieku.

Saskaņā ar atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma “Figure Baltic Advisory” datiem, Latvijā 98% IT uzņēmumu piedāvā attālinātā darba iespējas (64% visiem darbiniekiem, 34% – tikai dažiem). Lietuvā šādas iespējas piedāvā 97% IT uzņēmumu (80% visiem darbiniekiem, 17% – tikai daļai), bet Igaunijā – 99% (77% visiem darbiniekiem, 22% – daļai). Šie dati liecina, ka elastīgs darba modelis ir piemērotākais risinājums, kas ļauj līdzsvarot cilvēku sadarbību birojā ar individuālajām vajadzībām un dzīvesveidu.

“Wise” kā globāls finanšu tehnoloģiju uzņēmums ar vairāk nekā 6000 darbiniekiem 10 galvenajās mītnes vietās pasaulē zina, ko komanda sagaida no mūsdienīga biroja. Uzskatām, ka darba devējiem ir jāieklausās darbiniekos un jāveido tāda darba vide, kurā cilvēki patiešām vēlas atrasties. Esam pārliecinājušies – ja cilvēkiem ir iespēja ietekmēt savu darba vidi, rodas spēcīga piederības sajūta.

Cilvēki arvien vairāk novērtē klātienes komunikāciju un kopīgas darba telpas

Pēc pandēmijas un ilgstoša attālinātā darba laika cilvēki arvien vairāk novērtē iespēju komunicēt klātienē un būt kopīgā darba telpā. Tas ir ļoti svarīgi veiksmīgas komandas izveidei un stipras uzņēmuma kultūras uzturēšanai, jo klātienes sadarbība veicina patiesu un noturīgu attiecību veidošanos, kas, savukārt, uzlabo cilvēku labsajūtu darbā. Esam novērojuši, ka darbinieki sapulces un individuālās sarunas arvien biežāk organizē klātienē, jo tādejādi veidojas spēcīgāka saikne, nekā videozvanu laikā. Tas ir īpaši būtiski komandām, kas risina sarežģītus uzdevumus, saistītus ar globālo naudas apriti un pārvaldību. Darbs kopīgā telpā bieži palīdz ātrāk nonākt pie efektīviem risinājumiem, un šie ikdienas lēmumi var ietekmēt miljoniem cilvēku un uzņēmumu visā pasaulē. Klātienes sadarbība arī ievērojami atvieglo jaunu darbinieku ievadīšanu darbā – viņi ātrāk iepazīst kolēģus, izprot savus pienākumus un saņem nepieciešamo atbalstu. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka dažiem uzdevumiem nepieciešama lielāka koncentrēšanās, un šādos gadījumos darbs no mājām var būt efektīvāks. Panākumu atslēga ir līdzsvars.

Darbinieku iesaiste ir būtisks faktors darba vides radīšanā – veidojot jaunus birojus, ir vērts iesaistīt darbiniekus, dizainerus un pat vietējo kopienu. Piemēram, mūsu gadījumā komandas pašas izvēlējās sapulču telpu tematiku un nosaukumus, savukārt vienā no telpām ir tapešu dizains, ko radījuši darbinieku bērni.

Birojs nav tikai ēka

Mūsdienīgs birojs nav tikai fiziska ēka – tā ir vide, kurā komandai ir iespēja augt, sadarboties un attīstīties. Sadarbība ir viens no panākumu stūrakmeņiem, tāpēc ir svarīgi veidot radošas telpas, kas veicina komunikāciju un palīdz vienkāršot darba procesus. Tikpat nozīmīgi ir izveidot zonas, kurās cilvēki var izvēlēties vidi, kas vislabāk atbilst viņu darbam un emocionālajam stāvoklim. Piemēram, esam izveidojuši darba zonas neitrālās krāsās, kas palīdz koncentrēties, savukārt atpūtas un sapulču telpas ir spilgtās krāsās, lai veicinātu pārslēgšanas uz domāšanas režīmu un radošumu.

Tā kā daudzi mūsu kolēģi ir arī draugi arī ārpus darba, esam radījuši īpašas zonas, kur viņi var kopīgi atpūsties un nodarboties ar hobijiem. Birojos ir atpūtas telpas ar virtuālās realitātes spēlēm, biljardu un galda tenisu, kā arī telpas pasākumiem – piemēram, karaoke virtuve. Ir arī jogas zāles, sauna un mūzikas telpas darbiniekiem, kuri spēlē dažādus mūzikas instrumentus. Šādas iespējas palīdz veidot ciešāku kopienas sajūtu starp kolēģiem.

Rūpes gan par fizisko, gan mentālo labklājību

Svarīgs aspekts mūsdienīgā birojā ir arī vides pieejamība. Ir svarīgi, lai darba vide būtu droša un ērta ikvienam komandas loceklim. Piemēram, mūsu birojs ir pieejams cilvēkiem ratiņkrēslos, aprīkots ar dzirdes cilpām ieejās, ārpusē ir taustāmie ceļi, kā arī stikla virsmām un kāpnēm ir uzlīmēti kontrastējoši marķējumi, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem būtu vieglāk orientēties.

Plānojot biroju, svarīgi domāt gan par fizisko, gan mentālo labsajūtu. Cilvēki sniedz labāku rezultātu vidē, kurā viņi var attīstīties. Mūsu pieredze liecina, ka fiziskā labsajūta ir tikpat būtiska kā emocionālā. Tā kā biroja darbs bieži ir sēdošs, liela uzmanība jāpievērš arī ergonomikai – piemēram, nodrošinot regulējamus galdus un apgaismojumu. Darbiniekiem pieejama arī īpaša atpūtas zona ar masāžas krēsliem. Lai rūpētos par mentālo veselību, īpaši Baltijas valstīs, kur lielāko daļu gada trūkst saules gaismas, ieteicams izmantot arhitektoniskos risinājumus, piemēram, gaismas šahtas, lai nodrošinātu dabisko apgaismojumu.

Katrs uzņēmums un tā darbinieki ir atšķirīgi, tāpat atšķiras arī priekšstati par ideālu darba vidi, tomēr, kad darbiniekiem tiek dota iespēja piedalīties savas darba vides veidošanā, rodas spēcīga piederības sajūta un komandas gars. Šāda sajūta ir patiesi nenovērtējama.

Kompānijas “Wise” darba attiecību reģionālā vadītāja Tallinā Breta Lemsalu (Brett Lemsalu)

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar