Čigānu mūzikas vēstnese Monika Lakatoša aicina uz sajūtu vakaru

Sestdien, 26. martā plkst. 18.00 Liepājas koncertzāles notikumu sērijā “Pasaule Lielajā dzintarā” viena no pasaulē atzītākajām romu dziedātājām Monika Lakatoša kopā ar apvienību “Gipsy Voices” aicinās klausītājus iepazīt valahu čigānu kultūras spēcīgās dziesmas un ritmiskās melodijas. Klausītājiem kā klātienē, koncertzālē “Lielais dzintars”, tā tiešraidē, digitālās koncertzāles platformā “Digitālais dzintars”, mākslinieki sagatavojuši īpašu sajūtu vakaru.

Čigānu tautai mūzika un dziesma cauri laikiem ir bijis komunikācijas veids – romu ģimenēs nav pieņemts vārdos izteikt jūtas, emocijas vai mīlestību – tas tiek darīts ar dziesmas palīdzību. “Mēs vēlamies šīs sajūtas sniegt cilvēkiem, kuri ieradīsies uz mūsu koncertu, lai katrs paņemtu mājās daļu no šīm čigānu emocijām un ilgi atcerētos to, ka Ungārijas valahu čigānu grupa ļāva viņiem ieskatīties ļoti svarīgā savas kultūras daļā,” par koncerta noskaņu atklāj Monika.

Daudzi uzskata, ka čigānu mūzikas pamatā ir amizantais, steidzīgais ritms, bet patiesībā senais, dziļais čigānu mūzikas žanrs ir pamācoša, emocionāla, improvizēta, reizēm noslēpumaina, visu atklājoša balāde. Šīs dziesmas pavada vienkārši ritma instrumenti. Gaidāmajā koncertprogrammā mūziķi atklās abas šīs tautas mūzikas puses. Skanēs gan saldsērīgas un saviļņojošas melodijas, gan visiem zināmie straujie un priekpilnie mūzikas ritmi no apvienības albuma “Hangszín” (“Tonis”).

Kopā ar “Gipsy Voices” Monika Lakatoša izpildīs valahu tautas etniskos skaņdarbus oriģinālā skanējumā – tieši tā, kā grupas dalībnieku ģimenēs tie dziedāti kopš agras bērnības. Koncertā dziedātājas balsi pavadīs tradicionālie instrumenti – alvas kanna, karotes, koka sils, kā arī ģitāra.

Monika Lakatoša (Mónika Lakatos) dzimusi Ungārijā, Budapeštā valahu čigānu ģimenē. Pateicoties tēvam un savām tantēm, dziedāšanu apguvusi pašmācības ceļā. Plašāku atpazīstamību Monika iemantoja pirms 25 gadiem, kad, pašai nezinot, jaunā dziedātāja tika pieteikta tobrīd populārākajam Ungārijas talantu šovam, kurā spēcīgā vokāliste plūca uzvaras laurus, kļūstot par pirmo romu tautības uzvarētāju šova vēsturē. 2004. gadā kopā ar savu vīru Mihāju Rostāšu (Mihály Rostás) Monika nodibināja apvienību “Romengo”, ar kuru kopā apceļojuši Dienvidameriku un Āziju, kā arī koncertējuši tādās prestižās koncertvietās kā Berlīnes filharmonija un Frankfurtes opera. Gan grupas oriģinālmūzika, gan Monikas pirmais, 2017. gadā izdotais solo albums iekarojuši augstas vietas Eiropas Pasaules mūzikas Top 10. Monika saņēmusi neskaitāmas starptautiskas atzinības, no kurām nesenākā un nozīmīgākā ir 2020. gadā pasaules mūzikas izstādē Womex iegūtā godalga kategorijā “Labākais mākslinieks”. Monika Lakatoša ir pirmā romu tautas dziedātāja, kura saņēmusi šo prestižo apbalvojumu. 2022. gadā Monikai par valahu čigānu kultūras mantojuma popularizēšanu tika piešķirts Ungārijas augstākais apblavojums kultūrā “Kossuth Award 2022”.

Apvienība “Gipsy Voices” (“Čigānu balsis”) dibināta 2018. gadā un tās mērķis ir pārstāvēt un saglabāt valahu čigānu (Olah Gypsies) etnisko tradīciju un oriģinālo skanējumu. Grupas sastāvā kopā ar Moniku spēlē viņas vīrs Mihājs Rostāšs (Mihály Rostás), Roberts Lakatošs (Róbert Lakatos), Ildiko “Kristi” Baloga (Ildikó “Kriszti” Balogh), Andrea Balogs (Andrea Balogh), Dženifera Rostāša (Dzsenifer Rostás) un perkusionists Matē Kovāčs (Máté A. Kovács). Grupas sastāvs ir mainīgs un koncertos klausītāji var satikt arī citus kopienas mūziķus, kas katru koncertu padara par neatkārtojamu pieredzi. Savā repertuārā apvienība klausītājus iepazīstina ar valahu čigānu mūzikas straujo ritmu un pulsējošo enerģiju. Apvienības debijas albums “Hangszín” klajā nāca 2020. gadā.

Audiovizuālais materiāls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar