Četras vērtīgas atziņas, ko ikviens uzņēmējs var pārņemt no sporta pasaules

Kad spēkiem mērojas sportisti, viņu popularitāte un pārstāvēto valstu lielums nav no svara – lai gūtu panākumus, nozīme ir gan veiksmei, gan stratēģiskai plānošanai, gan arī komandas vienotībai un kopīgajai ticībai uzvarai. Šīm vērtībām būtiska loma ir arī biznesā, kur, līdzīgi kā sportā, var augt un attīstīties, strādājot efektīvi.

 

Lai gan XXIII ziemas olimpiskās spēles Phjončanā ir nule kā noslēgušās, sportiskais gars pasauē vēl nav norimis, jo strauji tuvojas Pasaules hokeja čempionāts Kopenhāgenā, Dānijā. Līdzīgi kā mūsu hokeja izlase gatavojas atbildīgajām sacensībām, BITE kā Latvijas hokeja valstsvienību lielfans līdz ar plašo Latvijas hokeja saimi gatavojas vērienīgajam fanošanas maratonam.

“Spēcīga, motivēta komanda ir viens no galvenajiem priekšnosacījumiem konkurētspējas nodrošināšanai gan sportā, gan biznesā – veiksmīgākas ir komandas, kuras tic kopīgiem mērķiem un kuru darbs tiek organizēts pārdomāti un tālredzīgi. Skatoties uz Latvijas un citu valstu sportistu sniegumiem hokejā, futbolā, vieglatlētikā, šahā un citos sporta veidos, allaž ir vērts aizdomāties, ko ikviens esošais vai topošais uzņēmējs var no viņiem mācīties, piemēram, kā pareizi motivēt komandu sasniegt augstākos mērķus,” norāda BITES vadītājs Kaspars Buls.

# Sāc ar plānu, kā uzvarēt, taču atceries analizēt zaudējumus

“Es vienmēr meklēju motivāciju un veidoju plānu, kā uzvarēt konkrētā spēlē. Taču sportā tāpat kā biznesā gadās arī zaudējumi. Protams, piedzīvot neveiksmes nav patīkami. Bet tas nav pasaules gals. Es vienmēr pēc zaudētām spēlēm izvērtēju, kas izdarīts pareizi, kas nepareizi, un pēc tam izveidoju jaunu plānu, kas uztur motivāciju cīņai par nākamajām uzvarām,” atzīst Latvijas hokeja valsts vienības galvenais treneris Bobs Hārtlijs.

# Veido uzņēmuma kultūru, kas orientēta uz mērķa sasniegšanu

Latvijas hokeja izlases galvenais treneris ir pārliecināts – efektīva un veiksmīga uzņēmuma pamatā ir kultūra, kas orientēta uz biznesa mērķa sasniegšanu. “Uzņēmuma kultūra ir tas, kā tiek darītas noteiktas lietas, kā tiek veidots bizness un kā mēs visi virzāmies uz mērķi. Tās veidošana ir ļoti atbildīgs darbs, kas ir vadītāju pārziņā – viņiem ir jāpanāk, lai ikviens, kas pievienojas komandai, tiešām kļūst par tās locekli, nevis vienkārši darbinieku, un skaidri saprot rāmjus, kuros jāstrādā,” norāda Bobs Hārtlijs.

# Talants ir lieliska dāvana, taču reizēm pareizā attieksme un pamatīgs darbs dod vairāk

Daudzi apbrīno veiksmīgus sportistus, komandas un arī uzņēmējus. Taču panākumi ir rezultāts – aisberga redzamā daļa. Lai ko sasniegtu gan sportā, gan biznesā, ir jāiegulda pamatīgs darbs.

Bobs Hārtlijs uzskata, ka daudzi cilvēki neizmanto savas spējas un talantu pilnībā. “Ir jāsaprot, ka talants ir milzīga dāvana, kas jāpapildina ar disciplīnu, smagu darbu, godīgumu un sadarbību. Lai cilvēks būtu veiksmīgs, ar raksturu un talantu vien ir par maz. Viņam ir jābūt arī personībai ar pareizo attieksmi,” uzsver Latvijas hokeja izlases galvenais treneris.

# Veiksmīgas komandas pamatā ir zinoši un motivēti cilvēki

Ir pierādīts, ka jebkura veiksmīga uzņēmuma pamatā ir efektīvs komandas darbs, tāpēc ir svarīgi radīt vidi, kurā komanda var attīstīties pat augstas spriedzes apstākļos. Kā? Buls ir pārliecināts, ka ir svarīgi panākt, lai “spēlētāji” ne vien efektīvi pilda savus pienākumus, bet arī uzticas viens otram un strādā kā komanda, kuru vieno gan kopīgi mērķi, gan arī vēlme likt lietā savas zināšanas, pieredzi, lai augtu un attīstītos. Lai šī “saspēle” noritētu veiksmīgi, nozīmīga loma ir vadītājam – viņa prasmei vadīt, motivēt.

Bobs Hārtlijs ir pārliecināts, ka galvenais priekšnoteikums panākumu gūšanai ir cilvēki: “Es ticu, ka labi – zinoši un motivēti – cilvēki var izveidot izcilu komandu, jo viņi pieņem labus lēmumus un ir gatavi strādāt ar maksimālu atdevi, lai sasniegtu labāko iespējamo rezultātu. Tādēļ nepārtraukti ir jāaug pašam un jāpalīdz pilnveidoties komandai.”

Foto & video: publicitātes

Lasi vēl

TOP Komentāri

avatar

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši