Atklāta virtuālā karikatūru izstāde par politiķiem

Ķekavas novadpētniecības muzejs interesentiem piedāvā savu pirmo virtuālo izstādi “Pilnā nopietnībā tiek darītas lielākās muļķības”, ko organizē sadarbībā ar mākslinieci un Latvijā ļoti zināmu karikatūristi Ludmilu Bulikinu. Virtuālajā izstādē ir eksponēti 24 mākslinieces Ludmilas Bulikinas zīmētas karikatūras, oriģināldarbi, kuros atspoguļotas tādas politiskas personības kā  A.Lembergs,  A.Šķēle, E.Repše un citi.

Māksliniece jau studiju gados pievērsusies karikatūrai, regulāri piedaloties zīmējumu un karikatūru izstādēs Latvijā, kā arī skatēs un karikatūru konkursos Bulgārijā, Japānā, Itālijā. No 1977.gada līdz 1995.gadam mākslinieces karikatūras regulāri publicētas humora un satīras žurnālā Dadzis,  arī izdevumos Padomju Jaunatne, Literatūra un Māksla, Sieviete, Atmoda, Rīgas Laiks. L.Bulikina stāsta: “Karikatūrā tu izcel nevis cilvēka labākās, bet sliktākās īpašības”. 

Mākslinieces politiķu portretu kvalitāte pārsteidza pat dažu labu viņas bijušie kolēģi. Karikatūrists Agris Liepiņš atceras, ka vienu brīdi viņam bijušas stipras šaubas, vai Ludmila pati zīmē šos portretus: “Pētīju, vai tur nav kāds tehnisks knifs. Lieta tāda, ka portreti ir uzzīmēti ļoti labi un spēcīgi.” Taču nekādu tehnisku viltību te nav. Karikatūras top trijos posmos: vispirms kopā aar attiecīgā komentāra autoru tiek radīta zīmējuma ideja, tad Ludmila to uzskicē (politiķi portretējot pēc fotogrāfijas, taču piešķirot tam idejai atbilstošu sejas izteiksmi), un, kad skices detaļas akceptējis attiecīgā komentāra autors, viņa zīmējumu rūpīgi pārvelk ar tušu un izkrāso.

Desmit gadu laikā, no 1995. līdz 2005. gadam laikrakstā Diena ir publicētas 708 Ludmilas Bulikinas karikatūras. Šo zīmējumu  atsauce ir uz tābrīža aktualitāti, un zīmējuma ideja rodas Dienas komentētāju un mākslinieces sadarbībā. Ludmila neslēpj: “Bieži vien man nācies zīmēt personu, kuru nepazīstu. Kariķētie politiķi viņas zīmējumus ir ļoti iecienījuši. Vairāki cilvēki Bulikinas karikatūras krāj, bieži vien tās karājas kariķēto personāžu darba kabinetos. Ludmina stāsta: “Tiem, kas manas karikatūras krāj, tā ir Latvijas vēsture: visus zīmētos cilvēkus var pazīt, nevienu neesmu centusies pazemot.” Visus politiķus Ludmilai neesot vienādi viegli uzzīmēt. Ir personāži, kuri ir pateicīgāki zīmēšania, kuru sejāas ir kaut kas, aiz kā māksliniekam aizķerties – bārda, ūsas, lielas acis. “Piemēram, Šķēle, Repše…” saka Ludmila. Savukārt daži citi ir neizteiksmīgāki.

Saistībā ar valstī esošo situāciju un ierobežojumiem, Ķekavas novadpētniecības muzejs šo izstādi ikvienam interesentam piedāvā apskatīt virtuāli: https://bit.ly/3pawtnw

ATTĒLS: Ķekavas novadpētniecības muzejā L.Bulikinas izstāde “Pilnā nopietnībā tiek darītas lielākās muļķības”. Foto: Melita Šaule. Publicitātes foto. 

Citāti izmantoti no grāmatas: Ludmila Bulikina. DIENA. ZĪMĒ LUDMILA BULIKINA. Dienas grāmata, 2006.

TOP Komentāri

avatar