Ar sportu pret vēzi

Sporta klubā “M8 Tava vieta” fonds “Movember Latvija” aicināja prostatas vēža pacientus un viņu tuviniekus piedalīties bezmaksas lekcijā “Sports pret vēzi”. 2017. gadā ergoterapeits un fizisko aktivitāšu fiziologs Rūdolfs Cešeiko veica pētījumu, kurā tika pierādīts, ka vēža pacientiem individuāli pielāgotas fiziskās aktivitātes palīdz atveseļošanās procesā. Lekcijas laikā interesentiem tika stāstīts par nepieciešamo fizisko aktivitāšu veidiem cīņā pret prostatas vēzi, kā arī demonstrēti vingrojumu kompleksi, kas īpaši pielāgoti pacientiem ar konkrēto diagnozi. Pasākumā piedalījās arī raidījumu vadītājs Ansis Klintsons, spēkavīrs Dainis Zāģeris un urologs Kārlis Mičulis.

Vēl pirms dažiem gadiem tika uzskatīts, ka vēža pacientam ir jāizvairās no fiziskās slodzes, lai taupītu savus ķermeņa resursus cīņai ar saslimšanu. Tomēr nu šis viedoklis ir mainījies. Ergoterapeits un fizisko aktivitāšu fiziologs Rūdolfs Cešeiko pirms vairākiem gadiem uzsāka pētījumu par fizisko aktivitāšu ietekmi uz vēža pacienu kopējo veselības stāvokli un pašsajūtu ārstēšanās procesā. Pētījuma laikā norisinājās arī aktīvs darbs ar pacientiem, sākotnēji veicot viņu fiziskā stāvokļa pārbaudes, kā arī vingrojumu laikā aktīvi sekojot līdzi, lai fiziskā slodze būtu samērīga ar pacienta labsajūtu. Nodarbību process ilga trīs mēnešus, pēc kura tikai veiktas atkārtotas fiziskā stāvokļa pārbaudes un šie dati salīdzināti ar pacientiem, kuri nav veikuši treniņus, datiem. Pacientos, kas piedalījās pētījumā varēja novērot 23% aerobo spēju pieaugumu bet muskuļu spēks bija audzis pat par 30%. Pētījumā iesaistītie pacienti atzina, ka viņiem bija vieglāk atgūties pēc ķīmijterapijas, bija mazāk izteikta slikta pašsajūta, kā arī bija uzlabojusies miega kvalitāte un vispārējais noskaņojums, kas palīdz izturēt konkrēto ārstēšanās kursu. Rūdolfs Cešeiko iesaka apvienot spēka treniņus un aerobos treniņus, kas nostiprina asinsrites sistēmu: “Lielākajai daļai cilvēku ārstēšanās procesu rezultātā ķermeņa spēks samazinās par 30%. Ar šo vingrojumu kompleksu varam to atgūt pat par aptuveni 20%. Galvenais ir fokusēties uz maksimālā spēka un kontrolētas augstākas intensitātes intervāla treniņiem, fizisko aktivitāšu fiziologa pārraudzībā. Skrējiens gan jūru ir apsveicams, tomēr tas nevairos maksimālā skābekļa patēriņa pieaugumu. Tādēļ tiek rekomendēts intervālu treniņš, kas ietver 6 minūšu iesildīšanos (soļošana, skriešana) sev komfortablā tempā un pēcāk 4 minūtes ātras iešanas, skriešanas un 3 minūtes aktīvas pauzes, 4 minūšu darba intervāli un 3 minūšu aktīvā pauze tiek atkārtots 4 reizes. Sākotnēji tā var būt lēna un pēcāk ātrāka soļošana, slodzi pakāpeniski kāpinot. Svarīgi sasniegt aizdusu, bet neizjūtot nekādu diskomfortu. Tādējādi radot šo dažādo slodzi ķermenim palielinās skābekļa efektīva izmantošana, nostiprinās asinsrites sistēma. Svarīgi arī nostiprināt lielās muskuļu grupas – kājas, krūtis, muguru. Atšķirībā no citiem treniņiem, mēs izmantojam lielāku svaru, kuru pacients var pacelt un vingrojumus veicam mazāk reizes. Tādējādi tiek panākts mūsu galvenais mērķis – pacienta fiziskā spēka uzlabošanās. Šos treniņus, arī cilvēkiem, kuriem nav vēzis, iesakām veikt vismaz 2-3 reizes nedēļā visu mūžu. Regulāras fiziskās aktivitātes mūs būtiski pasargā no onkoloģijas iespējamās attīstīšanās un paildzina dzīvi un tas kvalitāti.”

“Mēs esam ļoti priecīgi par visām “Movember Latvija” iniciatīvām un par to, ka vīrieši tiek mudināti prostatas vēzi atklāt laicīgi. Ja tas tiek izdarīts, mums ir visi iespējamie līdzekļi, lai palīdzētu pacientam. Katru gadu saskaramies ar aptuveni 1200 jauniem prostatas vēža gadījumiem. Vēža ārstēšanas rezultātā var pasliktināsies pacienta kopējais veselības stāvoklis, piemēram, dažu medikamentu dēļ pacientam var pieaug sirds un asinsvadu slimību risks. To var ievērojami samazināt tieši fiziskās aktivitātes. Pēdējos piecos gados lielākajos prostatas vēžu centros pasaulē ir novērojama tendence atklāt pašiem savas,  tieši vēža pacientiem piemērotas fizisko aktivitāšu programmas. Līdz šim mums Latvijā šāda programma nebija pieejama, bet ir fantastiski apzināties, ka nu mēs pacientam varam piedāvāt ar īpašiem vingrinājumiem uzlabot kopējo veselības stāvokli un līdz ar to panākt arvien labākus ārstēšanas rezultātus un dzīves kvalitāti.” saka Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas urologs Kārlis Mičulis.

Raidījumu vadītājs un mūziķis Ansis Klinsons uzvēra ikkatra cilvēka spēju ko mainīt esošajā situācijā: “Es esmu pirmo gadu uzaudzējis ūsas un man vecākā meita šodien jautāja kāpēc. Izstāstīju viņai par vairāk kā 400 Latvijas vīriešiem, kas ik gadu nevajadzīgi tiek aiznesti uz kapiem, jo viņiem ir bail aiziet pie ārsta vai nezina par to, ka pie tāda jāiet. Varbūt kāds ieraudzīs manas ūsas, apjautāsies, kāpēc viņas man ir un es varēšu izstāstīt par šo saslimšanu. Laicīgi padomājot par veselību, mēs paši, mūsu tuvinieki, radinieki un draugi varam palikt dzīvi. Aicinu visus Latvijas vīriešus to darīt! Es kādu laiku būšu ar ūsām un rekomendēju to arī citiem! Un prieks, ka Rūdolfs ir izstrādājis šādu nozīmīgu fizisko aktivitāšu kompleksu, kas palīdzēs pacientiem!”

Man ir liels prieks, ka spēka treniņi sniedz lielu ieguldījumu onkoloģijas slimnieku ārstēšanā un ka mēs varam palīdzēt izglābt mūsu vīriešus ne tikai ar ierastajiem ārstniecības veidiem. Ikdienā ikviena fiziskā nodarbe palīdzēs ne tikai slimniekiem, bet ikvienam. Man ir liels gandarījums, ka ikdienā ar savām nodarbībām un spēku treniņiem varu šiem cilvēkiem palīdzēt.” saka spēkavīrs Dainis Zāģeris.

Fonda “Movember Latvija” vadītājs Helmuts Bēķis uzsver, ka ikviens vīrietis ir nozīmīgs Latvijai: “Kopā šogad fonam “Movember Latvija” paredzēti 12 pasākumi Rīgā, Liepājā, Kuldīgā, Cēsīs un Valmierā. Mūsu galvenais aicinājums šajos pasākumos ir pavisam vienkāršs – pārbaudi prostatu un miers! No prostatas vēža mūsdienās nav jāmirst un savlaicīgi diagnosticējot, to var veiksmīgi ārstēt! Es uzrunāju visus vīriešu, jo ikvienā redzu fenomenālu tēvu, fenomenālu vectēvu, fenomenālu draugu un mūsu sabiedrībai vajadzīgu cilvēku! Šī gada pasākumos fonds vāks ziedojumus, lai prostatas vēža pacientiem padarītu pieejamu vēža pacientiem pielāgoto vingrojumu programmu.”

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar