Aptauja: alerģijas simptomi ikdienā ietekmē 65% Baltijas iedzīvotāju

Ik dienas cilvēki var saskarties ar tādiem alergēniem kā putekļi, pelējums, dzīvnieku alergēni, taču pavasaris ir laiks, kad daudzi pastiprināti cieš no ziedputekšņu izraisītiem alerģiskajiem simptomiem, kas būtiski spēj ietekmēt viņu ikdienas kvalitāti.

Alerģijas izpausmes

Philips veiktā aptauja Baltijas valstīs liecina, ka, iestājoties pavasara sezonai, iedzīvotāji Latvijā, Lietuvā un Igaunijā visbiežāk saskaras ar elpceļos balstītu alerģiju izraisītiem simptomiem, tādiem kā deguna tecēšana (61%) un šķaudīšana (54%), izplatīti alerģiju simptomi ir arī aizlikts deguns un acu niezēšana. Vidēji 17% aptaujāto ir saskārušies arī ar tādiem simptomiem kā klepus, 9% izjutuši elpas trūkumu un 7% – smagumu krūtīs.

Cīņa ar simptomiem!

Mūsdienās ar alerģijām ir iespējams sadzīvot, jo pastāv dažādi viedi, kā tās var ierobežot. Visvienkāršākais veids, kā sevi pasargāt, ir izvairīties no konkrētā alergēna, kas ir alerģisko simptomu izraisītājs. Šādu metodi pielieto vairāk nekā 30% baltiešu. Ņemot to vērā, ir svarīgi izmeklēties, lai noskaidrotu, kas ir šis alergēns.

Vairums baltiešu pret alerģiju simptomiem tomēr cīnās, izmantojot speciālus, aptiekā nopērkamus, medikamentus. Pretalerģijas tabletes, deguna aerosolus, acu pilienus visvairāk lieto tieši Igaunijā. Tikai 5% baltiešu izmanto salīdzinoši jauno metodi – imūnterapiju, kuras laikā pacients tiek pieradināts pie alergēna, taču, kā informē alergoloģe I. Grīsle, šāda terapija nav piemērota visiem.

Efektīvs veids, kā pavasara un vasaras sezonā pasargāt sevi no ziedputekšņiem, ir, ejot ārā, vilkt piemērotu apģērbu un aksesuārus, piemēram, saulesbrilles, lai pasargātu savu acu gļotādu, un cepuri, lai pasargātu seju no saskarsmes ar ziedputekšņiem. Ja ziedputekšņi ir tas alergēns, no kura rodas nepatīkami simptomi, nebūtu ieteicams atrasties ārā saulainā un vējainā laikā, jo tas pastiprina ziedputekšņu klātbūtni gaisā. Kā atklāj aptaujas dati, tikai 10% baltiešu pavasarī nēsā saulesbrilles vai cepuri, lai sevi pasargātu.

Interesanti, ka aptuveni 20% baltiešu ar alergēnu izraisītajiem simptomiem nemaz necīnās.

Gaisa attīrīšana tavai labsajūtai

Alergoloģe I. Grīsle stāsta, ka nekvalitatīvs gaiss mājoklī būtiski ietekmē cilvēku veselību. Jāņem vērā, ka pacientiem, kuri cieš no alerģiju, īpaši elpceļu, izraisītiem simptomiem, gaisa kvalitāte mājoklī ir ļoti svarīga. Šobrīd, ņemot vērā situāciju pasaulē, ļoti daudzi cilvēki uzturas iekštelpās, tāpēc svarīgi, kāds ir iekštelpu klimats.

Ieteicamais gaisa mitrums mājoklī ir 40-60%. Ja gaiss mājoklī būs mitrāks vai sausāks, pastāv iespēja savairoties dažādiem alergēniem un vīrusiem, tas pats attiecas uz gaisa kvalitāti.

Philips rīkotajā aptaujā noskaidrots, ka tikai 29% baltiešu, lai samazinātu alerģijas simptomus, izmanto gaisa attīrīšanu ar speciālām iekārtām, savukārt 72% Baltijas iedzīvotāju nepievērš uzmanību gaisa kvalitātei.

17% Lietuvā, 10% Latvijā un 12% Igaunijā uzskata, ka gaisa kvalitāte, lietojot speciālās gaisa attīrīšanas iekārtas, būtiski uzlabojas. 14% baltiešu uzskata, ka, lietojot šīs iekārtas, iespējams novērot minimālas izmaiņas.

Philips aptauja tika veikta šā gada martā, un tajā piedalījās 1005 Latvijas, 1017 Lietuvas un 1000 Igaunijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Foto: ilustratīvs

TOP Komentāri

avatar