5G – palīgs cīņā ar klimata pārmaiņām

Mobilo sakaru tehnoloģijas 5G ieviešana visā pasaulē sola vērienīgus uzlabojumus klimata pārmaiņu jautājumā. Savā uzbūvē jaunā tehnoloģija ir videi draudzīgāka – vienam bitam 5G patērē tikai vienu desmito daļu enerģijas, kuru šobrīd tērē 4G. Taču tas ir tikai sākums – 5G ļaus attīstīt tehnoloģijas, kas palīdzēs cīnīties pret klimata pārmaiņām un tās radītajām sekām. 

Lai risinātu pasaulē samilzušās vides problēmas, šobrīd nepieciešams, lai iesaistītos visi mūsu planētas iedzīvotāji, arī valdības, uzņēmumi, zinātne. “Neilgtspējīga pieeja diemžēl turpina mūsu kopējās mājas – Zemes piesārņošanu, veicina nevajadzīgu enerģijas patēriņu, dabas resursu izsaimniekošanu un ārkārtēju laikapstākļu veidošanos. Mūsuprāt, attīstība nedrīkst notikt uz dabas rēķina – tehnoloģiskam progresam jānotiek gudri, kopīgi veidojot ilgtspējīgu nākotni,” stāsta Rikijs Čeņs, „Huawei Technologies” vadītājs Baltijā. “Kā vadošais globālais IKT infrastruktūras un viedierīču nodrošinātājs mēs radām tehnoloģiju risinājumus, kas aizsargātu mūsu planētu. Mēs saredzam, ka viedā pasaule, ko mums sniedz digitalizācija un jaunākās tehnoloģijas, būs dabai draudzīgāka. 5G ir līdz pat 50 reizēm energoefektīvāks nekā 4G tīkls, savukārt tā zemais latentums ļauj daudz efektīvāk pārvaldīt dažādus procesus reāllaikā, palīdzot ievērojami samazināt enerģijas patēriņu un oglekļa emisijas.“

Viedās mājas un pilsētas – ceļš uz zaļāku ikdienu

Viedo māju un ēku koncepts neaprobežojas tikai ar balss vadāmām ierīcēm, kas izpilda dažādas ikdienas darbības. Viens no to galvenajiem ieguvumiem ir ikviena objekta enerģijas patēriņa efektivizācija. Lai mēs reāllaikā varētu efektīvāk pārraudzīt visu ēkās notiekošo un samazināt enerģijas patēriņu, ir nepieciešams 5G mobilo sakaru tehnoloģijas atbalsts, kas nodrošina ātru datu apstrādi un pārraidi. Savukārt pilsētās enerģijas patēriņu var regulēt, ietaupot uz ielu apgaismojuma rēķina ar speciālu sensoru palīdzību. Jau šobrīd ir pieejamas laika iestatīšanas lietojumprogrammas, kas uzlabo ielu lampu energoefektivitāti. “Vēl labākam rezultātam viedo ielas apgaismojumu var papildināt ar dažādām ierīcēm, kas uztver gaismu, piemēram, miglainā, lietainā laikā vai gaišos vakaros pielāgo nepieciešamo apgaismojuma jaudu. Tādējādi pašvaldības var ietaupīt uz rēķiniem par elektrību, kā arī samazināt elektroenerģijas radīto piesārņojumu,” stāsta Rikijs Čeņs.

5G automatizēs satiksmi, ievērojami samazinot oglekļa emisiju daudzumu

Globālās sasilšanas procesu un attiecīgi no tā izrietošās sekas būtiski ietekmē pieaugošās ogļskābās gāzes un citu piesārņojošo gāzu līmenis atmosfērā. Jau šobrīd visā pasaulē tiek strādāts pie tā, lai līdz 2050. gadam nodrošinātu oglekļa neitralitāti. Transportlīdzekļi pilsētvidē ir viens no galvenajiem oglekļa emisiju cēloņiem, īpaši aktīvi to ražojot satiksmes sastrēgumu stundās. Lai mazinātu transportlīdzekļu radīto piesārņojumu visā pasaulē, daudzi telekomunikāciju operatori, vietējās pašvaldības, jaunuzņēmumi (start-ups) un tehnoloģiju uzņēmumi, tostarp Huawei, strādā pie tā, lai izveidotu un ieviestu viedus risinājumus satiksmes plūsmas optimizēšanai. Pateicoties 5G zemajam latentumam, ir iespēja efektīvi uzlabot un nodrošināt vienmērīgu satiksmes plūsmu pilsētās – aprēķināt ātrāk izbraucamos maršrutus, paredzot automašīnu plūsmu un ātri reaģējot uz negadījumiem, un pielāgot luksofora gaismu pārslēgšanos transporta plūsmas maiņām. Piemēram, Pitsburgas pilsētā ASV šāda veida risinājumi, kas darbojas 5G tīklā, ir samazinājuši oglekļa emisijas līdz pat 20%, jo transportlīdzekļi pavada mazāk laika stāvot pie luksoforiem vai sastrēgumos.

Vides saglabāšanā roka jāpieliek ikvienam planētas iedzīvotājam

Papildus 5G iespējām, lietu interneta (IoT), mākslīgā intelekta un citu tehnoloģiju attīstībai vissvarīgākais ķēdes posms piesārņojuma mazināšanā ir cilvēks. Pateicoties jaunākajiem tehnoloģiju risinājumiem, ikviens indivīds varēs ne tikai baudīt to sniegtās priekšrocības, bet arī iesaistīties ilgtspējīgākas pasaules radīšanā. Cilvēkiem ir liela nozīme tīrākas, viedākas un energoefektīvākas dzīves telpas izveidē. Gan ar savu viedtālruņu, gan ar valkājamo viedierīču palīdzību, mijiedarbojoties ar pilsētās izvietotiem sensoriem un ierīcēm, ikviens nākotnē būs iesaistīts datu pārraidīšanā, apkopošanā un atgriezeniskās saites nodrošināšanā. “Tomēr mūsu iesaistei nav jāgaida mirklis, kad viedās pilsētas kļūs par ikdienu un 5G tīkls būs pieejams ikkatrā Latvijas nostūrī. Jau šobrīd katram no mums ir iespēja pārdomāt ikdienas izvēles un ieradumus, tādējādi iesaistoties vides saglabāšanā. Viens no pirmajiem soļiem varētu būt pārdomāts elektroenerģijas patēriņš. Kamēr tehnoloģiju uzņēmumi visā pasaulē izstrādā dabai draudzīgākus risinājums, aicinām arī pārējo sabiedrību tehnoloģijas lietot pārdomāti un jēgpilni gan Zemes stundas ietvaros, gan savās ikdienas gaitās,” uzsver „Huawei Technologies” vadītājs Baltijā Rikijs Čens.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar