Nozares eksperti: bērni un pusaudži izvēlas smēķēt draugu un ģimenes ietekmē

Lielākā daļa no smēķējošajiem jauniešiem – 65% – smēķēšanu vēlas atmest.  Tādēļ SPKC uzsāk kampaņu „Brīvs”, kuras mērķis ir veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu un popularizēt dzīvi bez tabakas bērnu un jauniešu vidū.

Uzsākot kampaņu, tika rīkota ekspertu diskusija par smēķēšanas mazināšu jauniešu vidū. Diskusijā piedalījās: SPKC vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule, Rīgas Pašvaldības policijas Profilakses, koordinācijas un statistikas nodaļas priekšnieks Egils Vidriks, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas direktore Aija Neilande, Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes Apmācību un informācijas sektora vadītāja Inga Dreimane, kā arī citi eksperti un skolēni. 

Kā diskusijas laikā atzina eksperti un speciālisti – lai gan tendences ir pozitīvas, Latvijā vēl joprojām ir ļoti augsts bērnu un pusaudžu smēķētāju skaits, no kuriem lielākā daļa pievēršas smēķēšanai draugu vai ģimenes ietekmē. Diskusijas ierakstu iespējams noskatīties SPKC Youtube kanālā.

Iveta Pudule: „Slimību profilakses un kontroles centrs jau daudzus gadus veic veselības ietekmējošo paradumu pētījumus, starp kuriem ir arī smēķēšanas paradumu pētījums. Iegūtie dati parāda gan problēmas izplatību, gan ietekmējošos faktorus un izmaiņas. Jāatzīst, ka 11 – 15 gadi ir tā vecuma grupa, kad smēķēšana tiek uzsākta, jo aptuveni puse no bērniem savu pirmo cigareti izsmēķē līdz 11 gadu vecumam. Savukārt 90% skolēni 15 gadu vecumā ir mēģinājuši smēķēt. Tas nenozīmē, ka visi šie pusaudžu kļūs par smēķētājiem, bet tas noteikti ļauj spriest par tendencēm. 15 gadu vecumā regulāri smēķē 22% meiteņu un 32% zēnu”.

Egils Vidriks: „Saskaņā ar likumdošanu nepilngadīgām personām smēķēt ir aizliegts, un vecumā no 14 – 18 gadiem jaunieši var tikt saukti pie atbildības, paredzot divus soda veidus – brīdinājums vai naudas sods. Pērn sodītas vairāk nekā 800 nepilngadīgas personas. Tomēr labā ziņa ir tā, ka kopējās tendences ir pozitīvas – pagājušajā mācību gadā, 2012./2013. – konstatēti vairāk nekā 400 nepilngadīgo smēķēšanas gadījumi pie skolām, šogad tie ir 256. Runājot par tirdzniecības vietu uzraudzību, likumdevējs ir paredzējis regulāri veikt kontrolpirkumus, tostarp iekļaujot kontroles grupā nepilngadīgas personas. Lēnām, bet sabiedrības attieksme mainās.”

Inga Dreimane: „Rīgas domes Labklājības departaments Rīgā nodrošinājis plašas iespējas saņemt atbalstu un palīdzību telefoniski, ar e-pasta starpniecību vai privāti konsultējoties ar speciālistiem. Tomēr lielākas problēmas ir ar pusaudžiem ārpus Rīgas, jo tur atbalsta iespēju ir mazāk. Tomēr katram jaunietim ir svarīgi atcerēties, ka atmetot smēķēšanu neviens nav nomiris, smēķējot gan.”

Aija Neilande: „Skolas ietekme uz jauniešiem, mūsu skatījumā, ir ļoti liela. Tā ir sadarbība starp skolā esošajiem policistiem, skolas pedagogiem, sociālo darbinieku, psihologiem un vadību. Mūsu skolā, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolā, jaunieši nesmēķē, jo viņiem īsti nav pat tādas iespējas – līdz 14:00 iestādes durvis ir slēgtas. Kas notiek, izejot ārā pa skolas durvīm, mēs, protams, nezinām.”

Artūrs Volfs, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas Skolēnu padomes pārstāvis: „Bērni un pusaudži ļoti ietekmējas no saviem draugiem un ģimenes, un, manuprāt, tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jaunieši smēķē. Es jūtos pārāks ar to, ka nesmēķēju, bet citiem tā nav. Arī iebiedēšanas taktika, manuprāt, nedarbojas, jo tā ir tāda kā pamācīšana. Lai mazinātu smēķēšanas izplatību jauniešu vidū, cilvēks ir jāieinteresē citās lietās un aktivitātēs, piemēram, sportā.”

Diskusijas laikā eksperti atzinīgi novērtēja līdz šim jau īstenoto pasākumu kopumu – gan informatīvās kampaņas, gan likumdošanas izmaiņas, jo kopējās tendences tomēr ir pozitīvas.

 

Par informatīvo kampaņu „Brīvs”

Informatīvās kampaņas mērķi un uzdevumi ir informēt bērnus un pusaudžus vecumā no 11 – 15 gadiem par tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību, veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu veselībai, skaidrojot un demonstrējot to ar mērķauditorijai saprotamiem un saistošiem paņēmieniem un piemēriem, padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu mērķauditorijas acīs un popularizēt dzīvi bez tabakas kā pareizo izvēli mērķu sasniegšanai dzīvē, balstoties uz pozitīviem piemēriem.

Dažas no galvenajām kampaņas ietvaros plānotajām aktivitātēm:

  • Zaļo aproču kustības „Brīvs” izveide un popularizēšana bērnu un jauniešu vidū. Zaļas krāsas aproce kā simbols – es nesmēķēju!;
  • Interaktīvās mobilās web aplikācijas izveide;
  • Radošās domu apmaiņu pēcpusdienas 10 Latvijas skolās sadarbībā ar vadošajiem nozares ekspertiem;
  • Regulāra un proaktīva komunikācija sociālajos tīklos

Slimību profilakses un kontroles centrs

Foto: www.flickr.com

Lasi vēl

TOP Komentāri

Komentē anonīmi vai Ienāc profilā, lai komentētu
avatar

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši