Kā izbaudīt ziemu bez slimībām

Pēc aptieku tīkla “EUROAPTIEKA” farmaceites Jeļenas Žuravļovas novērojumiem, cilvēki nereti maldīgi domā, ka ar saaukstēšanos vai gripu ziemā slimojam aukstuma un sala dēļ.

“Patiesais iemesls ir tas, ka vairāk laika pavadām iekštelpās un ciešākā kontaktā ar citiem cilvēkiem, no kuriem varam dabūt kādu infekciju. Tāpēc arī tad, kad termometra stabiņš noslīd zem nulles, ir jāatrod iespēja laika pavadīšanai svaigā gaisā, kā arī bieži jāvēdina telpas, lai nedotu iespēju mikrobiem vairoties,” mudina speciāliste.

Savukārt “Veselības centrs 4” ģimenes ārste Dana Misiņa atgādina – ziemā ir ļoti svarīgi pareizi ēst, jo vesels kuņģa un zarnu trakts ir labas imunitātes galvenais priekšnoteikums. Zarnu traktā ir šūnas, kas rada imunoloģiski aktīvas vielas un cīnās pret saslimšanām, tāpēc uzturam jābūt pilnvērtīgam un daudzveidīgam, viņa uzsvēra.

Kā izbaudīt ziemu bez slimībām? Lūk, ko iesaka abas veselības speciālistes!

1. Ēd veselīgi, daudzveidīgi un regulāri! Līdztekus citiem produktiem iekļauj savā ēdienkartē dārzeņus, riekstus, ogas, zivis, ķiplokus, jogurtu un sēnes – tie lieliski stiprina imunitāti. Dzer daudz šķidruma, vismaz divus litrus dienā. Aukstumā asinis kļūst biezākas un organisms – uzņēmīgāks pret vīrusiem. Ūdens padarīs tās šķidrākas, ļaujot labāk pretoties slimību uzbrukumiem.

2. Pastaigājies svaigā gaisā! Arī vēsajā ziemas laikā centies ik dienu vismaz pusstundu atvēlēt pastaigai. Tas pabaros ķermeņa šūnas ar skābekli, stiprinās nervu sistēmu, uzlabos pašsajūtu un miega kvalitāti.

3. Samazini stresa līmeni! Hronisks stress padara mūs uzņēmīgākus pret slimībām. Ja ilgstoši esam spriedzes stāvoklī, pastiprināti izdalās stresa hormoni – kortizols un adrenalīns – tas ne tikai novājina imūnsistēmu, bet bojā arī ārējo izskatu. Elpo dziļi, meditē vai apgūsti kādu relaksācijas tehniku.

4. Apmeklē pirtiņu! Reizi nedēļā izbaudi pirtiņas burvību – tas ir lielisks veids organisma aizsardzības funkciju paaugstināšanai. Šī procedūra uzlabo asins cirkulāciju ķermenī, kā arī izvada toksīnus un šlakvielas no organisma. Rodi iespēju ziemā izpērties lauku pirtiņā, norīvējies sniegā vai ielec āliņģī – tas pilnībā atbrīvos ķermeni un garu pēc nogurdinošas darba nedēļas.

5. Rūdi ķermeni! Lai uzturētu imunitāti labā stāvokli, darba dienu rītos norīvējies ar dvieli vai ej pamīšus karstā un aukstā dušā.

6. Saki “nē” kaitīgiem ieradumiem! Lai organisms labāk pretotos dažādiem vīrusiem, atsakies no smēķēšanas un alkohola. Ja spirtotos dzērienus tomēr lieto, tad nelielās devās.

7. Kārtīgi izgulies. Hronisks miega trūkums vājina imunitāti. Ziemā guli vismaz 7-9 stundas diennaktī.

8. Kusties. Ja visu dienu pavadi pie datora, imūnsistēmas darbības efektivitāte sarūk, tāpēc neaizmirsti par fiziskajām aktivitātēm. Esi radošs – vingro, rotaļājies ar bērniem vai lec ar lecamauklu, skatoties televizoru! Kustība ne tikai stimulē limfātisko sistēmu, bet palielina arī skābekļa un leikocītu līmeni organismā, stimulējot imūnsistēmas šūnas.

9. Smaidi un smejies! Smiešanās un smaidīšana sūta Tavam ķermenim signālus, ka esi laimīgs un apmierināts, bet tas pozitīvi ietekmē gan garastāvokli, gan imūnsistēmu.

10. Esi kopā ar cilvēkiem, kurus mīli. Veido draudzības un mīlestības pilnas attiecības – tas uzlabo fizisko un garīgo veselību. Pētījumos pierādījies, ka cilvēkiem, kuri jūtas vientuļi, ir vājāka imunitāte nekā tiem, kuriem ir cieša saikne ar draugiem un mīļotajiem.

Foto: ct.gov

Lasi vēl

TOP Komentāri

Komentē anonīmi vai Ienāc profilā, lai komentētu
avatar

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši