Gandrīz pusei iedzīvotāju ir miega paradumu nesaderība ar partneri

Pasaules Miega diena tiek atzīmēta 17. martā un to organizē Pasaules Miega biedrība ar mērķi aktualizēt veselīga miega nozīmi cilvēka dzīvē, kā arī pievērst uzmanību miega traucējumiem un veidiem, kā iespējams tos risināt.

 

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju guļ 6 – 8 stundas

Pētījumā, kas tapis 2017. gada marta sākumā, noskaidrots, ka 75% iedzīvotāju naktī guļ no 6 – 8 stundām un puse aizmieg apmēram 6 – 30 minūšu laikā. Turklāt cilvēki, kas savu miegu vērtē labi, parasti aizmieg mazliet ātrāk un naktī guļ ilgāk.

Visbiežāk izplatītās sūdzības un sastopamie miega traucējumi iedzīvotāju vidū ir noguruma sajūta no rīta, ko izjūt 30% cilvēku, tam seko grūtības iemigt, ērtākas pozas meklēšana un sāpes kakla vai muguras daļā pēc pamošanās. Tās traucē aptuveni ceturtajai daļai cilvēku, kuri šādu diskomfortu izjūt vismaz reizi nedēļā.

Miega kvalitāti ietekmē arī tas, ko darām pirms aizmigšanas. Lielākā daļa iedzīvotāju jeb 76% atzīst, ka stundu pirms gulēt iešanas skatās TV vai filmas, vēl bieži minētās darbības ir interneta lietošana un lasīšana, salīdzinoši daudz mazāk pirms gulēšanas pavada laiku ar ģimeni. Nav novērojama būtiska atšķirība nodarbēs pirms miega starp cilvēkiem, kuri guļ labi un tiem, kuriem ir slikta miega kvalitāte.

 

Pusei pāru ir miega paradumu nesaderība

Tā kā pētījumā īpaši tika skatīts pāru miega paradumu saderība, secināts, ka 72% iedzīvotāju dzīvo kopā ar savu partneri un no tiem gandrīz 60% guļ divvietīgā gultā uz nedalīta matrača. Savukārt gandrīz 50% no tiem, kuri dzīvo kopā ar partneri, atzīst, ka viņiem ir miega paradumu nesaderība, kas negatīvi ietekmē miega kvalitāti. Kā biežākie miega nesaderības iemesli tiek minēti dažādi gulēt iešanas laiki, kas traucē 73%, kā arī partnera krākšana un grozīšanās pa nakti. Ceturtā daļa no tiem pāriem, kas saskaras ar miega paradumu nesaderību atzīst, ka tas negatīvi ietekmē arī savstarpējās attiecības.

Neiroloģe Dace Tjurina, kura konsultē pacientus ar miega traucējumiem, komentējot pētījuma rezultātus, atzīst: “Pāru kopā gulēšanas ieradumi  laikmetu gaitā ir mainījušies no gulēšanas atsevišķās guļamistabās senajā Romā līdz gulēšanai vienā gultā laika periodā pēc industriālās revolūcijas. Mūsu miega paradumus liela mērā nosaka ierobežotā dzīves telpa un saspringtais dzīves ritms. Šajos apstākļos svarīgi uzturēt labas pāra savstarpējās attiecības, tajā pašā laikā maksimāli respektējot katra indivīda miega paradumus. Palielinot izpratni par miegu, vieglāk rast risinājumus iespējamajām miega problēmam.”

Foto: publicitātes

Lasi vēl

TOP Komentāri

Komentē anonīmi vai Ienāc profilā, lai komentētu
avatar

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši