Farmaceitu ieteikumi Līgo svētkos – ja apēsts par daudz

Tomēr šī kombinācija var radīt smaguma un pat dedzinošu sajūtu kuņģī. Tāpēc BENU aptieku farmaceite Jūlija Kovaļova stāsta par to, kas šādām reizēm jāglabā aptieciņā.

Ja jūtama dedzinoša sajūta…

Viena no biežāk sastopamajām problēmām pēc bagātīgas maltītes ir dedzinoša sajūta. Dedzināšana kuņģī rodas sālsskābes dēļ, kas ir kuņģa sulas sastāvā. Nepareizi un neregulāri ēdot, tiek traucēta kuņģa gļotādas veidošanās, kā rezultātā kuņģa sieniņām neveidojas aizsargslānis, kas pasargātu no sālsskābes iedarbības. Šī iemesla dēļ attīstās arī kuņģa čūla un gastrīts. Tomēr pēc maltītes šī sajūta var rasties, ja ēsti skābumu paaugstinoši produkti – skābas sulas, gāzēti dzērieni, asi un marinēti produkti, trekni, cepti vai kūpināti produkti, kā arī lietots alkohols. Īpašs risks izjust kuņģa dedzināšanu ir tieši pēc gaļas grilēšanas brīvā dabā, jo nereti iecienītie šašliki tiek ēsti kopā ar asām mērcēm, klāt piedzerot alkoholu un piekožot sāļas uzkodas.

Lai novērstu nepatīkamas sajūtas kuņģī, „BENU Aptieka” farmaceite Jūlija Kovaļova iesaka ceptu gaļu vienmēr ēst kopā ar svaigiem dārzeņiem, kas ne tikai samazinās gaļas skābuma līmeni, bet arī palīdzēs organismam blīvo ēdienu vieglāk sašķelt. Ja pēc ēšanas jūtama traucējoša smaguma sajūta, farmaceite rekomendē lietot enzīmu preparātus. Gremošanas fermentus saturošie līdzekļi palīdzēs ēdienu ātrāk sašķelt. Savukārt gadījumos, kad kuņģī jūtama dedzināšana, farmaceite rekomendē lietot skābes samazinošos līdzekļus. Universāls līdzeklis kuņģa un gremošanas trakta problēmām ir arī kuņģa pilieni. Tomēr, ja šie līdzekļi nav pieejami, farmaceite iesaka pagatavot sodas ūdeni, kas arī var lieliski palīdzēt, ja kuņģī jūtama dedzinoša sajūta.

Ko darīt, ja traucēta vēdera izeja?

Bieži sastopama problēma, ko izraisa traucēts gremošanas process, ir arī šķidra vēdera izeja. Lai gan ar šo problēmu cilvēki saskaras visa gada garumā, vasarā tā sastopama īpaši bieži. J.Kovaļova skaidro, ka viens no iemesliem, kas vainojams šķidrā vēdera izejā, ir pastiprināta augļu un dārzeņu lietošana uzturā. Ja gada vēsajos mēnešos svaigas dabas veltes nav daudz patērētas, organismam un gremošanas sistēmai pastiprināta šķiedrvielu uzņemšana var radīt apgrūtinājumu. Tā kā organisms nav pieradis sašķelt tādu barības daudzumu, tad tā pastiprināti tiek izvadīta no organisma, izraisot caureju.

Šādos gadījumos lielisks un lēts palīglīdzeklis būs visiem labi pazīstamā oglīte, kura sasmalcinātā veidā jālieto proporcijā – 1 tablete uz 10 kg svara. Alternatīva ir koncentrētākas absorbentu kapsulas. Šie medikamenti tāpat kā oglīte darbojas kā absorbents un nodrošina iedarbību ar 1-2 kapsulām. Tas būs arī lielisks palīglīdzeklis gadījumos, ja vēders ir uzpūties vai „burkšķošs”.

Cits būtisks faktors, kas var izraisīt gremošanas traucējumus, ir bojāts ēdiens. Vasarā vairāk nekā citos gadalaikos jāpievērš uzmanība pārtikas produktu derīguma termiņam, kā arī atbilstošiem uzglabāšanas apstākļiem. Sevišķi uzmanīgiem jābūt, vasarā lietojot piena un gaļas produktus, kam ir tendence bojāties visātrāk. Šie produkti, lietoti bojātā veidā, var izraisīt saindēšanos, kas ne tikai atstāj iespaidu uz vēdera izeju, bet arī var izraisīt vēdergraizes, nelabumu un pat vemšanu. Ja saindēšanās rezultātā rodas caureja, farmaceite papildus jau minētajiem absorbentiem rekomendē lietot šim mērķim paredzētu suspensiju. Tā saudzīgi iedarbojas kā absorbents, kā arī aizsargā zarnu gļotādu no bojājumiem un palīdz izvadīt baktērijas un toksīnus no organisma. Turklāt tā ir gana saudzīga, lai lietot to varētu arī bērni. Ņemot vērā, ka saindēšanās gadījumiem nereti raksturīgas arī spazmatiskas sāpes, BENU aptieku farmaceite aptieciņā rekomendē glabāt arī saudzīgu pretsāpju līdzekli. Speciāliste gan uzsver, ka ilgstošas caurejas gadījumā (ilgāk nekā viena diena) noteikti būtu jāvēršas pie ārsta.

Jūlija Kovaļova skaidro, ka saindēšanās laikā līdz ar vemšanu un caureju organismā notiek strauja atūdeņošanās, kā arī tiek izjaukts dabiskais sāļu līdzsvars. Saindēšanās gadījumā simptomi parādās jau dažu stundu laikā. Šādos gadījumos iespējama arī temperatūras pazemināšanās. Ja saindēšanās dēļ radusies vemšana, ēšana visticamāk būs ļoti apgrūtinoša, savukārt, ja radusies caureja, ēšana nav vēlama. Šādos gadījumos vēlams dzert daudz negāzēta ūdens vai ārstniecisko tēju. Kad saindēšanās simptomi pierimst, nav vēlams ēst smagu ēdienu, augļus, kas ar šķiedrvielām tikai pastiprinās caureju, nav vēlams arī dzert svaigu pienu. Tā vietā jāizvēlas sausiņi vai nesaldināti cepumi. Tāpat atļauts ēst arī putras. Pēc ilgstošas caurejas vai vemšanas (ilgāk kā viena diena) zarnu trakta mikrofloras uzlabošanai farmaceite rekomendē lietot labvēlīgās baktērijas jeb probiotiķus. Tie aptiekās ļoti plašā klāstā pieejami pulveros, kapsulās un tabletēs.

Lai izvairītos no gremošanas trakta problēmām vasarā, farmaceite uzsver, ka ļoti būtiski ir pievērst uzmanību ne tikai pārtikas produktu termiņam, bet arī uzglabāšanai – visi produkti (izņemot miltu izstrādājumus) būtu jāglabā ledusskapī, savukārt, dodoties piknikā, jāizvēlas produkti, kuri nebojājas. Augļi un dārzeņi īpaši rūpīgi jāmazgā, tos vismaz minūti turot zem ūdens strūklas. Tāpat īpaši būtiski ievērot personisko higiēnu, vienmēr mazgājot rokas pēc uzturēšanās sabiedriskā vietā.

Foto: ilustratīvs

TOP Komentāri

avatar