44% iedzīvotāju smēķētājiem ir aizrādījuši par pīpēšanu sabiedriskās vietā

Diemžēl 44% atzīst, ka pret izteikto aizrādījumu smēķētājs izturējies vienaldzīgi, 33% saskārušies ar negatīvu pretreakciju, bet aizrādījumu pozitīvi jeb saprotoši uztvēruši tikai 18%, liecina Manabalss.lv iniciatīvas “Samazināsim smēķēšanu, padarot cigarešu paciņas nepievilcīgākas!” autora Kaspara Vanaga interneta vidē organizētās aptaujas dati.  

Saskaņā ar aptaujas datiem – 89% atbalsta soda piemērošanu personām, kas apzināti smēķē bērna klātbūtnē. Par efektīvākajiem veidiem, kā globāli samazināt smēķēšanu, aptaujātie uzsver lielāku sodu piemērošanu smēķēšanai publiskās vietās, akcīzes nodokļa celšanu un cigarešu reklamēšanas ierobežošanu.

“Apzinos, ka ar šīs iniciatīvas palīdzību nevar panākt pilnīgu smēķēšanas pārtraukšanu, tāpēc galvenais mērķis ir samazināt “pirmā dūma ievilkšanu” bērnu un jauniešu vidū. Aptauja parāda satraucošu ainu – 37% respondentu pirmo reizi pamēģinājuši smēķēt līdz 15 gadu vecumam. Tas ir moments, kad bērna psihe attīstītās, līdz ar to smēķēšanas reklāmām un mārketinga aktivitātēm ir lielāka ietekme uz viņiem. Esmu pārliecināts, ka gan padarot cigarešu paciņas standartizētas, gan arī globāli ierobežojot mārketinga aktivitātes, jaunās paaudzes vidū smēķētāju skaits saruks,” stāsta iniciatīvas autors Kaspars Vanags.

52% no pētījuma dalībniekiem ir smēķētāji, 32% nesmēķē, bet 16% dzīves laikā ir spējuši atmest šo kaitīgo ieradumu. 40% smēķētāju sākuši pīpēt, jo patīk process, savukārt nedaudz vairāk kā ceturtā daļa (26%) vēlējās iejusties draugu kompānijā. Daļa respondentu atzina, ka smēķēšana palīdz labāk atslēgties stresa situācijās.

40% respondentu smēķētāju statusā jau ir 5 līdz 10 gadus, 37% smēķē ilgāk kā 10 gadus, bet 23% no 1 līdz 5 gadiem. Vairāk kā puse iedzīvotāju (56%) pirmo cigareti pamēģinājuši vecumā no 15 līdz 24 gadiem, bet 37% mēģinājuši vēl agrāk – no 10 līdz 15 gadu vecumam. 41% dienas laikā izsmēķē aptuveni pusi cigarešu paciņas, 27% mazāk kā pusi paciņas, bet ceturtā daļa izsmēķē vismaz vienu paciņu dienā.

Tāpat vairāk kā ceturtajai daļai aptaujāto (29%) traucē smēķētāji, 27% tas netraucē, bet 44% traucējošais faktors atkarīgs no konkrētās situācijas vai atrašanās vietas. 19% respondentu no sava draugu loka centušies “izmest” smēķētāju, par efektīvākajām metodēm atzīstot smēķētāju ignorēšanu vai neaicināšanu uz kopīgiem pasākumiem.

Interneta vidē veiktajā pētījumā, kas norisinājās jūlijā un augustā, piedalījās 324 respondenti. Ikviens cilvēks, kurš ir PRET smēķēšanu, aicināts parakstīties un atbalstīt iniciatīvu.

Kaspars Vanags

Iniciatīvas autors

Lasi vēl

2

TOP Komentāri

Komentē anonīmi vai Ienāc profilā, lai komentētu
avatar
2 Komentāra topiki
0 Raksta atbildes
0 Sekotāji
 
Vislielākā reakcija
Karstākais komentāru topiks
0 Komentāru autori
Charleszex Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie vispopulārākie
Charleszex
Viesis
Charleszex

wh0cd163310 going here

Charleszex
Viesis
Charleszex

wh0cd267303 Wellbutrin Sale cymbalta cost cheap metformin

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši